Optik elyafın tekstilde kullanım alanları
Usage patterns of fiber optics in textile
- Tez No: 188387
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAYE KIRLIDÖKME BELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bugünkü konforumuzu, çoğunlukla, son yüzyılda teknolojik ilerlemelerdekazanılan ivmeye borçlu olduğumuzu söyleyebiliriz. Böyle giderse; bilimkurgufilmlerinde seyrettiklerimizin, çok geçmeden, günlük hayatımızın bir parçası halinegelmesi, son derece olasıdır. Yaşamımızı her açıdan kolaylaştıran bu gelişimin hızıelbette ki tekstil alanına da yansımıştır. Optik elyaf, belki de tekstille bağdaştırılabileceken son malzeme gibi görünüyor olmasına rağmen, mevcut örnekler durumun aksini işaretetmektedir. Bu bağlamda yapmış olduğum çalışmada; şu anda, tıptan mühendisliğe,iletişimden eğleneceye kadar bir çok alanda yaygın olarak kullanılmakta olan optikelyafın tekstildeki yerine dikkat çekilmek istenmektedir.Çalışmamın ilk bölümünde; ilk olarak, optik elyafın oluşumuna temel hazırlayanve olanak veren `tam içsel yansıma' incelenmektedir ve bu olgunun nasıl su ile ilgiligörsel bir eğlence kaynağına dönüştürüldüğü üzerinde durulmaktadır. Sonra, aynıolgunun hangi ihtiyaçlar doğrultusunda cam elyafına adapte edilmesi sonucu optikelyafın doğuşunun gerçekleştiği açıklanmaktadır. Daha sonra, optik elyafın ne gibideneyimlerden sonra verimli bir şekilde ilk kez tıp alanında kullanıldığı irdelenmektedir.Bölümün sonunda ise, optik elyafın teknik özellikleri ve üretim metodu hakkında bilgiverilmektedir.Çalışmamın ikinci bölümünde; öncelikle, optik elyafın tekstilde ne gibi alanlardahangi amaçlar doğrultusunda kullanıldığı ve kullanılmasının öngörüldüğü projelerinprototipleri, örnekler verilmek suretiyle tesbit edilmektedir. Daha sonra, tasarımcıların vesanatçıların optik elyafın ne gibi özelliklerinden faydalanarak, ne türde ticari ve sanatsalürünler oluşturdukları örneklenmektedir.Çalışmamın sonuç bölümünde; optik elyafın tekstilde halihazırda bulunankullanım yöntemlerinden yola çıkılarak, gelecekteki olası ihtiyaçlara nasıl cevapverebileceği öngörülmeye çalışılmaktadır. Ayrıca, insanın teknoloji ile günümüzdekiilişkisinin üzerinde durulmaktadır ve bu ilişkinin biçimi sebebiyle gelecekte insanlığın negibi sorunlarla karşılaşabileceği sorgulanmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The first part of my work, examines total internal reflection, which prepares thebase to make it possible to form an optical fiber, and emphasizes how this was turned intoa visual entertainment. Then, how and with which requirements this fact was adapted toglass fibers so that optical fibers were born is explained, and later, experiences afterwhich optical fibers have begun to be effectively used in the field of medicine isinvestigated. At the end of the first part, information about the technical features ofoptical fibers and methods of their production techniques are given.The second part of my work concentrates on the fields and the direction of theneed for optical fibers in textile, and demonstrates with examples the prototypes ofprojects in which optical fibers are envisioned to be used. Later, the kinds of productsthat designers and artists produce with the help of certain characteristics of the opticalfiber are indicated.Finally, the conclusion focuses on optical fibers? latest usage patterns in the fieldof textiles, and visualizes the ways these textiles can satisfy the possible futurenecessities. Furthermore, it mentions the modern relationship between the human andtechnology, and tries to investigate the kind of future problems that the humanity mayface as a result of the form of this relationship.