The story of a transtion: The organization and the reception of the Bergama movement
Bir değişimin hikayesi: Bergama hareketinin örgütlenmesi ve algılanması
  1. Tez No: 188484
  2. Yazar: NURÇİN İLERİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. CENGİZ KIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma, yaklaşık on beş yıl önce başlamış ve 2003'te sönümlenmiş olan BergamaKöylü Hareketi'nin örgütlenme biçimini, taleplerini, çelişkilerini ve dinamikleriniincelemektedir. Hareketin kendisi değil, ?bu hareketin farklı gruplar tarafından nasılyansıtıldığı ve alımlandığı,? bu çalışmanın temel konusudur. Türkiye'nin ekonomik,politik ve hukuki gündemi göz önünde bulundurularak, popüler medyanın buhareketi nasıl yorumladığı ve medyanın bu hareketi yansıtış biçimindeki değişimlerve bunun anlamları analiz edilmektedir. Toplumsal bir tabanı olduğu düşünülenBergama Köylü Hareketi kendisinden sonra gelen çevre ve köylü hareketlerine yolgöstermiş ve örnek olmuştur. Fakat popüler medya, hareketi Türkiye'nin farklıgündemlerine göre kalkınma söylemlerine eklemlemiştir. Başlangıçta hareketiolumlamış ve modernleşme ve kalkınma söylemlerine eklemlemiştir. Daha sonra ise,bu hareketin ekonomik kalkınma önünde bir engel teşkil ettiğini düşündüğü için,hareketi kriminalize etmiştir. Kitle medyası sosyo-ekonomik durumlara ve aktörlerinbu duruma verdiği tepkilere göre, harekete yer vermiş ve yansıtmıştır. Ancakhareketi sadece çevreci bir harekete indirgeyerek, onu önce demokratik kalkınma,daha sonra sürdürülebilir ekonomik kalkınma politikalarına eklemlemeye çalışarak,köylülerin yaşam hakkı ve yaşam alanını koruma gibi temel mücadelelerini göz ardıetmiştir. Böyle bir çalışmanın, Türkiye'de bir dönem ekonomik, politik ve hukukigerilimlerin altını çizeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study scrutinizes the way of organization, the demands, the conflicts and thedynamics of the Bergama Peasant Movement which started fifteen years ago and hasbeen amortizing after 2003. Not the movement itself, but ?how the movement wasreflected and perceived by the other groups? is the basic subject of this study.Considering the economic, political and juridical agenda of Turkey, how the popularmedia interpreted the movement and the transformation in the reflections of themedia about the movement and its implications will be analyzed. Bergama PeasantMovement-thought to have a social basis -inspired and guided followingenvironment and peasant movements methodologically. However, the popular mediaarticulate the movement different development discourses according to the agenda ofTurkey. The press first confirmed and attempted to articulate the movement withmodernization and democratic development discourse in Turkey. But then, popularmedia initiated to criminalize the movement since it was believed that the movementhindered economic development. The mass media both gave place to and reflectedthe movement according to both the socio-economic conditions and the reactions ofthe actors to these conditions. Yet, it reduced the movement to only anenvironmentalist one and tried to articulate this struggle to the politics of democraticdevelopment and then sustainable economic development, thus ignored the villagers?struggles for their basic rights such as right to live and protection of habitation. Thisstudy is thought to underline a period of economic, political, and juridical tensions inTurkey.