Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne göre yaşama hakkının devletlere yüklediği yükümlülükler: Türkiye örneği
The obligations imposed on contracting states concerning the right to life under the European Convention on Human Rightes: The case of Turkey
- Tez No: 188502
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZÜHTÜ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma Türkiye`de vuku bulan yaşama hakkı ihlallerini açıklamayıhedeflemiştir. Bu amaç doğrultusunda, öncelikle, yaşama hakkı kavramı içeriği vesınırları ile birlikte açıklanmıştır. Avrupa nsan Hakları Sözleşmesinin 2. maddesinin 2.paragrafında düzenlenen yaşama hakkı istisna durumları, polisin güç kullanmasıkonusuna odaklanarak açıklanmıştır. Madenin ikinci paragrafında, güvenlik güçleri ileilgili üç istisna incelenmiştir.Bu çalışmada, Sözleşmenin 2. maddesinden ortaya çıkan devletlerin negatif vepozitif yükümlülükleri Strasbourg Mahkemesinin içtihatları ışığında incelenmiştir.Çalışmamız aynı zamanda bu yükümlülüklerin uygulanması konusundaki noksanlıklarada işaret etmektedir.Sonuç olarak, bu çalışmadaki gözlemlerimiz, Türkiye aleyhine 2. maddeninihlali kararı verilen bir dizi kararla doğrulanmıştır. Bu çalışma aynı zamanda, yaşamhakkının korunması ile ilgili pratikte karşılaşılan bazı engelleri ortadan kaldırmayayönelik öneriler de içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the reasons for the violations of right to life inTurkey. To this aim, first of all, the concept of right to life is explained with a specialreference to its scope and restrictions. The exceptions of right to life, prescribed in thesecond paragraph of Article 2 of the European Convention on Human Rights, areexplained by focusing on the exceptions concerning the police powers. In the secondparagraph of this article, three exceptions related with security forces are beingexpounded.In this study, positive and negative obligations of the contracting states arisingout of the Article 2 of the Convention have been examined in the light of jurisprudenceof the Strasbourg Court. Our study also points out the deficiencies and shortcomings interms of implementing these obligations.As a conclusion, the observations we made in this study are subsantiated with anumber of decisions given by the ECHR against Turkey concerning violations ofArticle 2. The study also includes proposals with an aim of overcoming the practicalobstacles to the protection of right to life.