Kara para aklama suçuyla ulusal ve uluslararası düzeyde mücadele
Fighting against money laundering crime with national and international level
- Tez No: 188517
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF KÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Polislik Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kara para aklayıcılar devletin, toplum düzeni için koyduğu yasaları hiçe sayaraktoplum düzenini bozmakta, devlete ve vatandaşlara zarar vermektedir. Kara paranın varlığıekonomik göstergeleri çarpıtmakta, ülke içindeki rekabet ve devlet bütçesini olumsuz yöndeetkilenmekte, kayıtdışı ekonominin büyümesine neden olmakta, beklenmedik anlardaülkeye giriş - çıkış yaptığı için döviz kuru oranlarında ve fiyatlarda istikrarınyakalamasının zorlaşması gibi devlete ve topluma birçok zararı vardır. Bu nedenlerdendolayı insanların hayatı zorlaşmakta ve devlete olan güvenleri azalmaktadır. Kara paratopluma ve devlete bu kadar çok zarar verirken Kara para aklama sayesinde elde ettikleripara ile suç örgütleri bir yandan da kendi faaliyetlerini devam ettirme imkanını eldeetmektedirler. Bu suçu, organize olarak işlemeye sevk eden esas motivasyon yasa dışıkazancın kendisidir. Bu nedenle suç ekonomisinin ortadan kaldırılması için suç faillerininbu yasadışı kazançtan mahrum edilmeleri gerekmektedir. Kara para yüzünden örgütlüsuçlarla mücadele etmek zorlaşmaktadır.Ülkeler arasında sınırların giderek kalkması sonucu bir ülkenin, suçlununfaaliyetlerine zemin teşkil edebilimesine, diğer bir ülkenin ise sığınacak bir koruma yeriolmasına neden olmuştur. Günümüzde suç ve suçlulukta görülen artış, bütün dünyadagenel olarak polisin hızlı ve verimli çalışmaları ile engellenmesi gereken büyük bir tehliketeşkil etmektedir. Bir çok ülke bu tehlikeli durumla mücadele içindedir. Suçluların hızlıulaşım imkanlarından faydalanmaları ve sınırların onlar için bir öneminin kalmaması,ülkelerin polisiye birimleri arasında aktif işbirliği yapılmasının öncelikli bir zorunlulukhaline getirmiştir.Kara para aklamayla ilgili kavramlar incelerek net tanımlar ortaya konmuş, karapara aklamayla mücadele de ülkemizdeki hukuksal yapı ve polisin bu mücadeledeki rolüaraştırılmış, aksaklıllar incelenerek, çözüm önerileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Money laundering criminals and organizations demages society peace, state andcitizens by disregarding the laws that were acted by state for community regularity. Theexistence of money laundering is distorting the economic indicators, causing expansion ofunrecorded economy, so that it?s entering and exiting the country unexpected times. Thereare some detriments like getting be difficult that stabilizing rate of exchange. For thatresons citizens life is being hardy and decresing their reliability to their state. Moneylaundering provides organizational crime assosations more effective continuity of theirfacilities. This crime is commited by the affect of earning more. Therefore breaking up thecrime economy criminals should be impeded. On the other hand money launderingcomplicates fighting against the crime prevention.Decreasing the borders between states ensures that backgorunding a criminal?sfacility in a state but sheltering the same criminal in any other state. n present increasingthe offences and criminals shows us a big dangerous situation needing prevention by policeoperations. Many countries face to face with this perilous position. Criminals are takingadvantages of speedy transportation and communication possibilities and no importancefor them existing border between countries. So, that situation has been become inevitable tobe cooperated between the states? policing units.n this study the concepts of money laundering is being researched and setteddistincted definitions. Legal structure and role of police in this fight against that crime inTurkey.