Giysi tasarımında drapaj ve önemi
Draping and its importance in garment design
  1. Tez No: 188590
  2. Yazar: GÖZDE GÖNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. BETÜL ATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET(G YS TASARIMINDA DRAPAJ VE ÖNEM )Üç boyutlu bir kalıp çıkarma ve giysi tasarlama tekniği olan drapaj, kumaşıncanlı ya da cansız manken üzerinde şekillendirilmesi ile uygulanmaktadır. Buyöntem tasarımcıya birebir kumaşla çalışma şansı tanıdığından dolayı yaratıcılığıyüksek seviyeler çıkartmaktadır. Ayrıca, doğrudan vücut üzerinde uygulanmasındanötürü giysinin vücut ile ilişkisi mükemmel uyum içerisinde olmaktadır.Bu çalışmada, drapaj tekniğinin; giysinin tasarlanması, üretilmesi vepazarlanması aşamalarına, giysi kalitesine ve giysi fiyatına etkileri incelenmiştir. lkolarak drapajın tanımı, uygulama esnasında gerekli olan malzemeler ve özellikleri,uygulamada kullanılacak kumaş özellikleri ve kumaşın drapaj hazırlanmasıhakkındaki bilgiler verilmiştir. Drapajın tarihi gelişimi literatür taraması ileincelenerek yöntemin geçmişte farklı kültürler tarafından nasıl kullanıldığı vebunların örneklerine yer verilmiştir. Bu yöntemi kullanarak farklılıklar yaratançeşitli tasarımcılar üzerinden 20. yüzyılda drapajın kullanımı incelenmiştir. DrapajınTürk tasarımcıları ve hazır giyim sektörü tarafından ne şekilde kullanıldığının veyöntemin tasarımcının yaratıcılığına etkilerinin araştırılması amacı ile tasarımcılar vehazır giyim firmaları ile yapılan görüşmelerden elde edilen sonuçlar ve bilgileraktarılmıştır. Son bölümde ise drapaj yöntemi ile tasarlanmış ve oluşturulmuş üçgiysinin, uygulama aşamaları görsel olarak yer almaktadır.ANAHTAR KEL MELER: Drapaj, Kalıp Tasarımı, Giysi Tasarımı, Tasarımcı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY(DRAPING AND ITS IMPORTANCE IN GARMENT DESIGN)Draping is a three dimensional pattern making and designing method that ismanupulated by shaping the fabric on a live model model or an a dummy. Sincedesigners have the chance to work with the fabric directly, this method increases thelevel of creativity in designs. Also, since the method is directly practiced on thedummy, the relationship between the body and garment is in perfect harmony.In this study; the effects of draping method on the processes of garmentdesign, garment production and marketing are examined. Definition of the method,materials needed during draping application, the properties of the muslin used todrape the design and preparation of the muslin for draping are the issues explored inthe first part. In the second part of the study the historical development of draping isresearched and the examples of method?s application in the ancient times by differentcultures are given. The position of the method in twentieth century is examinedthorough the works of several designers who have created diffrence in their designsby using draping. Some interviews are made with Turkish fashion fashion designersand Turkish ready to wear companies to explore the usage of the method in Turkishindustry. In the last part, three garments are designed and constructed by draping.Every step of the draping apllication is photographed to give visual information.KEY WORDS: Draping, Pattern Design, Garment Design, Designer.