Kadın dış giysilerinde model, konstrüksiyon, kalite ve maliyet arasındaki ilişkilerin kantitatif olarak incelenmesi
  1. Tez No: 3477
  2. Yazar: ZİYNET ÖNDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNGÖR BAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
BÖLÜM - IV ÖZET ln.san.lann moda konusundaki tutkuları çağlar öncesinden başlayıp, özellikle kadın dış giyimi üzerinde yoğunlaşarak günümüze değin süregelmiştir. Modaya olan“bu yoğun ilgi in sanları sürekli olarak, daha güzel ve kaliteli, daha ilginç ve çarpıcı giysiler üretmeye yöneltmiştir. Sanayinin geliş mesiyle üretim gücü hızla artmış, ”bunun soncunda da tasarım, üretim, kalite, maliyet konusunda“bir takım sorunlar ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, kadın dış giyiminde tasarımdan, üretime kadar izlenen yol ve ”bu arada ortaya Sıkabilecek sorunlar incelenmiş ve model, konstrüksiyon, kalite ve maliyet faktör leri arasındaki ilişkilerin niteliği bu faktörlerin değişi minin kantitatif olarak incelenmesiyle ortaya konulmaya ça lışılmıştır. Bunun için, bir giysinin tasarımından, üretimine değin geçmesi gereken her *vre düşünülerek faktörlerin be- lirlenebileceği bir dizi elbise ve etek-üst tasarımı yapıl mıştır. Faktörlerin değişimi giysi tasarımları üzerinde is tatistiksel yöntemlerle yapılan değerlendirmelerle belirlen miştir. Elde edilen, verilerin istatistiksel ve grafiksel yön temlerle analizi sonucunda model karmaşıklaştıkça maliyetin arttığı, buna karşın kalitenin aynı ölçüde artmayıp bir düzeyden sonra düştüğü görülmüştür. Kârlılığın ise maliyeti yansıtmadığı bu nedenle iyi bir tasarım için model, kali te ve maliyet arasında iyi bir dengenin kurulması gerekti ği açık biçimde görülmüştür. SUMMARY Human possion about fashion has continued until today beginning ages ago and concentrating on women's outerwear. This strong intrest on fashion has continuously led peop le to produce the more beautiful, of higher quality, the 164
Özet (Çeviri)
BÖLÜM - IV ÖZET ln.san.lann moda konusundaki tutkuları çağlar öncesinden başlayıp, özellikle kadın dış giyimi üzerinde yoğunlaşarak günümüze değin süregelmiştir. Modaya olan“bu yoğun ilgi in sanları sürekli olarak, daha güzel ve kaliteli, daha ilginç ve çarpıcı giysiler üretmeye yöneltmiştir. Sanayinin geliş mesiyle üretim gücü hızla artmış, ”bunun soncunda da tasarım, üretim, kalite, maliyet konusunda“bir takım sorunlar ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, kadın dış giyiminde tasarımdan, üretime kadar izlenen yol ve ”bu arada ortaya Sıkabilecek sorunlar incelenmiş ve model, konstrüksiyon, kalite ve maliyet faktör leri arasındaki ilişkilerin niteliği bu faktörlerin değişi minin kantitatif olarak incelenmesiyle ortaya konulmaya ça lışılmıştır. Bunun için, bir giysinin tasarımından, üretimine değin geçmesi gereken her *vre düşünülerek faktörlerin be- lirlenebileceği bir dizi elbise ve etek-üst tasarımı yapıl mıştır. Faktörlerin değişimi giysi tasarımları üzerinde is tatistiksel yöntemlerle yapılan değerlendirmelerle belirlen miştir. Elde edilen, verilerin istatistiksel ve grafiksel yön temlerle analizi sonucunda model karmaşıklaştıkça maliyetin arttığı, buna karşın kalitenin aynı ölçüde artmayıp bir düzeyden sonra düştüğü görülmüştür. Kârlılığın ise maliyeti yansıtmadığı bu nedenle iyi bir tasarım için model, kali te ve maliyet arasında iyi bir dengenin kurulması gerekti ği açık biçimde görülmüştür. SUMMARY Human possion about fashion has continued until today beginning ages ago and concentrating on women's outerwear. This strong intrest on fashion has continuously led peop le to produce the more beautiful, of higher quality, the 164more interesting and striking clothes. The production capa city has risen greatly with the devolopraent of industry as a result of which certain questions about design, pro duction, quality and cost have come into picture. In this work, the route followed from designing to production and various problems that may occur in the meantime have been examined, and the nature of the rela tions, between the factors such as model, construction, qua lity and cost have been tried to be brought out by a quantitative examination of the variation of these factors, for. this purpose a series of dresses and two-piece suits have been designed, considering every stage from the design to the production of a garment, on which these factors may be defined. The variation of the factors has been de fined by evaluations made by the statistical methods applied on the garment designs. As a result of the analyses by statistical and graphi cal methods of the data optained, it has been observed that as the model complexity increases the cost increases also, but contrary to this the quality does not rise at the same rote and decreaces after reaching a certain level. More over it has been clearly observed that the profita bility does not reflect the cost, and because of this. it is important to set up a good balance between model qua lity and. cost for a good design.