Gazete haberleri testinin lise son sınıf öğrencilerine uygulanması ve değerlendirilmesi
The Application and evaluation of newspaper news test for high school senior student
- Tez No: 188724
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Araştırmada, bir mesleğe yönelik program uygulamayan liselerdeeğitim gören gençlerin, mesleki tercihlerinin, ilgileri doğrultusundayapılmasının önemli olduğu düşüncesinden yola çıkılarak, lise son sınıföğrencilerinin mesleki ilgi alanları ile üniversite Öğrenci Seçme Sınavıpuanları, lise alanlarıyla, anne çalışma durumları arasındaki ilişkibelirlenmeye çalışılmıştır.Örneklem grubu, 236'sı kız ve 229'u erkek olmak üzere toplam 465Lise öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırma stanbul ili, Anadolu yakasındakibazı, genel, süper ve anadolu liselerinin Sosyal Bilimler, Fen ve Türkçe-matematik alanlarında öğrenim gören öğrenciler ile sınırlandırılmıştır.Uygulama yapılan okulların lise son sınıflarında yabancı dil alanı olmadığıiçin karşılaştırmaya alınamamıştır.Öğrencilerin mesleki ilgi alanlarını belirlemek için, Prof. Dr. HasanTAN'ın geliştirdiği“Gazete Haberleri Testi”ve öğrencilerin kişisel bilgilerinibelirlemek için de araştırmacı tarafından geliştirilen ''Kişisel Bilgi ve MeslekiTercih Anketi Formu“ kullanılmıştır. Öğrencilerin 2005 Öğrenci Seçme Sınavıpuanları ise ÖSYM web sitesinden, TC kimlik numaraları girilerek alınmıştır.Araştırma verilerinin istatistiksel analizleri ”SPSS 11.5" paketprogramı kullanılarak, araştırmacı tarafından bilgisayar ortamındayapılmıştır. Araştırma verilerinin analizleri sonucunda elde edilen bulgular herilgi alanı için ayrı ayrı tablolar halinde verilmiştir.Öğrencilerin en çok, Fen mesleki ilgi alanına yöneldikleri, bunu sırasıylaTıp, Eğitim Öğretim, Hukuk Politika alanının takip ettiği, en düşük ilgininTarım alanına yönelik olduğu ortaya çıkmıştır.Cinsiyete bağlı olarak mesleki ilgi alanlarının farklılaştığı bulunmuştur.ÖSS puanlarının, mesleki ilgi alanlarının istenmesi veya istenmemesi yönündenfarklılaşabildiği bulunmuştur. ÖSS puanlarıyla, bazı mesleki ilgi alanı puanlarıarasında ilişki olduğu bulunmuştur. Anne çalışma durumunun, sadece Sanatalanında mesleki ilgiyi arttırdığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Interests have important for vocational choices. It?s important that vocationalchoices and/or preferences are yielded related to personal interests. With regard to thisassumption the aim of the research is to examine the relationship between vocationalinterest areas and the score of OSS, field of high school, status of mothers working ornot.The subject are 236 females and 229 males, totally they are 465 high schoolstudents. The schools are general, Anadolu end super high schools in Anatolian Part ofIstanbul. Except for Language Department; Social Sciences, Scientific Science andTurkish-Math department students are selected for sample.In order to define the vocational interest areas ?Newspaper News Test? (GazeteHaberleri Testi) was developed by Hasan Tan and to define personel variables?Personel Information and Vocational Preference Survey? developed by researcherwere used. The score of OSS 2005 of students were gained from OSS web page byusing T.C. Idendification Number.The data was calculated by using SPSS 11,5. The results were presented astables for every interest area.The results showed that students are more likely to direct scientific scienceinterests. Medical Science, Education, Law-Politics interests are following respectively.Vocational interest are differentiated in term of gender. OSS scores aredifferentiated in accordance with desire of vocational interests areas. The relationshipswere gained between OSS scores and score of some vocational interests areas. Motherstatus, whether working or not increases vocational interests only in the Art area.