Geçmişten günümüze Eskişehir'de tiyatro
Theatre in Eskişehir: From past to present
  1. Tez No: 188859
  2. Yazar: ELÇİN ELMALIOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUZEYYEN BUTTANRI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 358
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk Tiyatrosu'nun varoluş çabasının en önemliörneklerinden birini oluşturan Eskişehir tiyatrosunun tarihine ışık tutmaktır. Buçalışmada, Eskişehir kentinin kendine ait bir tiyatrosu olup olmadığı belirlenmeyeçalışılmıştır.Bu çalışmanın verilerinin çoğunluğu, Sakarya Gazetesi'nin , (1962-1978),(1982-1988), (1990-2002) yılları, stikbal Gazetesi'nin ise (1962-1970), (1973),(1982-1986), (1988-2002) yılları taranarak ve bu gazetelerde yer alan tüm tiyatrobilgileri fişlenerek toplanmıştır. Ayrıca, Eskişehir'in tiyatro hayatında yer almış,ulaşabildiğimiz canlı kaynaklardan, anı ve kuramsal tiyatro kitaplarındanyararlanılmıştır.Araştırma sonuçlarımıza göre, Eskişehir'de tiyatronun bu gelişimi ancaktiyatroların kendi bünyelerinde kurumsallaşmaları ile anlamlı ve sürekli olacağınaulaşılmıştır. Aksi takdirde tarihin de bizi gösterdiği gibi kurumsallaşma sağlanmadığısürece tiyatrolar yok olmaya mahkum edilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to enlighten the theatre history of Eskişehir which isconsidered as one of the most important examples of existence of Turkish Theatre. Inthis study it was aimed to determine that whether Eskişehir had its own theatre ornot.Most data were collected from both Sakarya newspaper from the years of(1962-1978), (1982-1988), (1990-2002) and stikbal newspaper from the years of(1962-1970), (1973), (1982-1986), (1988-2002). Moreover, the people who activelyparticipated in Eskişehir?s theatre history were interviewed and theoretical bookswere searched.The result of this study revealed that the development of theatre in Eskişehirwould be continuous and meaningful if they become institutions. Otherwise, as thehistory revealed if theatres in Eskişehir do not become institutions, they are destinedto be forgotten.