Sivas yöresinde akraba evliliği yapan ve yapmayan çiftlerde dermatoglifik benzerlikler
Similarities of dermataoglyphies among individval of married relatives and married couples not related to each other in Sivas region
- Tez No: 106
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
38 6 - O Z E T Kalıtsal gelen ve ömür boyu değişmeyen el izleri tıp'ta çeşitli dallarda çeşitli hastalıkların tanısında yardımcı tanı metodu olarak kulla- nılım sahasına girmiştir (1 - 8). Dermatoglifikler tıbbi - genetik'de özellikle çeşitli genetik send- romların tanısında anlam kazanmıştır (Klinefelter, Turner, 5p“, trizomi 13, 18, trizomi 21,22q”, trizomi 8, Rubinstein - Taybi sendromlan v.d.). Ayrıca lipid depo hastalıkları, kon|enital kalp defekt'leri, lösemi gibi durumlarda anlamlı değerlendirmelerde kullanılmışlardır (9-48). Tek yumurta ikizerinde el izleri aynı olduğundan; aynı genler le (poligenetik olarak) aynı el izleri oluşturulduğu tarafımızdan bilinmek tedir (4). Yukarıdaki durumları göz önünde bulundurarak akraba evliliği yapan kişilerde daha sık benzer el dermatoglifik örneklerinin bulunabile ceğini düşündük. Akraba evliliği yapan çiftler ile yapmayan çiftler arasın da el izlerinin genel ve tam benzerliğini araştırdık. Bu araştırma sonucun da akraba olanlarda tam benzer düğüm örneklerinin akraba olmayanlara göre daha anlamlı olduğu saptanmıştır (akraba olanlarda; X=2.42, akra ba olmayanlarda; X=0.3).37 Doğu yöresinin sosyo ekonomik ve kültürel durumunu göz önün de bulundurduğumuzda, Sivas'ta da akraba evliliğinin geçmişten uzun yıllara dayanarak geldiğini biliyoruz. Özellikle araştırma yaptığımız köy kesiminde akraba evliliği yapmamış çiftlerin geçmiş kuşaklarda (uzun yıl lar önce) akraba olduğunu unutmuş olabileceğini göz önünde bulundu rarak akraba evliliği yapan ve yapmayan çiftlerde bazı el izi örneklerinin anlamsız bulunması sebebini düşündürmektedir. İki grup arasında ölü çocuk ve düşük durumlarında fark olma dığı gözlendi. Bunun nedeni; genel sağlık kuralları iyi olmadığından, here- diteye bağlı ölümün genel öldürücü çevre koşullarından sıyrılıp anlamlı bir fark gösterememiş olabilir.
Özet (Çeviri)
_33 SIMILARITIES OF DERMâîOGLYÎHlES AMONG INDIYIDVAL OP MARRIED RELATIVES ÂHD MARRIED COBLES JEü^E^^HOTHER J* SÎ7AS REGIOK 7 - SUMMARY Hand prints, hereditary in origin and unchanging throught life, have contributed towards the diagnosis of several diseases in various branches of medicine (1 -8). Dermatoglyphics have especially attained significance in the diagnosis of various genetic synromes in medical genetic (Klinefelter, Turner, Rubinstein - Taybi, 5p“,22q”, trisomy 8, trisomy 13, trisomy 18, trisomy 21 syndromes etc). They have also been used meaningfully in cases of lipid storage diseases, congenital heard defects and leukemia. As the dermatoglyphics of the monozygotic twins are identical, it is a known fact that identical hand prints are formed by identical genes in a polygenetic manner (4). Considering the data above, we thought that dermatogly[hics of identical patterns may be found more frequenly in cases of marriages among relatives. We investigated the general and specific similarites of the hand prints among cases of married relatives and married couples not related to each other. It has been established following this investigation that completely identical prints were significantly higher in married relatives than those in couples not related to each other (X=2.42, in married relatives and X=0.3 in couples not related).39 When considering the socio < economic and cultural situation, we observe that marriage among relatives dates back to a long history, In the rural areas where investigations were also carried out, it is possible that couples not related to each other might have forgotten that their earlier generations had in fact had relative marriages, a fact which in turn may explain why the dermatoglyphics of some married relatives and couples not related were found to be insignificant. It has been observed that there was no difference in stillborn babies and abortions in betwen two groups. It has been concluted that the reason for this may be due to the fact that hereditary mortality failed to be significant owing to general environmental health conditions which were very poor.