Alevist politics of place and the construction of cemevis in Turkey
Alevici mekan siyaseti ve Türkiye'de cemevlerinin kurulması
  1. Tez No: 188888
  2. Yazar: MURAT ES
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYFER BARTU CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tez Alevi kimliğinin 1980 sonrası dönemde geçirdiği yeniden kurumsallaşmasürecinin bazı yönlerini cemevlerinin (toplanma evi) kentsel kamusal mekandaortaya çıkışına odaklanarak incelemektedir. Alevi cemaatlerinin şehir merkezlerinedoğru yer değiştirmeleri, birleştirici bir Alevilik göstereninin meydana çıkışı ve Türkdevletince Alevi nüfusu hedef alan bir yönetme sanatının geliştirilmesi gibi çeşitlisüreçler üzerinden cemevlerinin Aleviliği ifade eden ve Alevi mobilizasyonununmerkezine oturan kurumsal alanlar haline gelmesi üzerinde durulmaktadır. Buaraştırmanın verileri, katılımcı gözlem ile derinlemesine ve yarı yapılandırılmışmülakatlara dayanan bir saha çalışmasının yazılı belgelerin analizi ile birleştirilmesisonucu toplanmıştır. Saha çalışması özellikle Okmeydanı ve Alibeyköy Cemevleriüzerinde yoğunlaşmıştır. Bu tezde cemevlerinin sadece cemaatle ilgili hizmetlerinyerine getirildiği mekanlar olmakla kalmayıp belli pratiklerin Aleviliğin ?gerçek?tezahürleri olarak pekiştirilmesine hizmet etmek suretiyle, Alevilik(ler)in kamusaltemsilinde önemli bir rol oynadıklarını öne sürülmektedir. Cemevlerinde yenikurumsal konumlar gelişmekte ve farklı Alevi inanç ve pratikleri, Alevi gruplarınçeşitli devlet birimleri ve Sünni çoğunlukla artan etkileşimi sonucu karşılaştıklarıyeni kurumsal çerçeveler içerisinde yeniden yapılandırılmaktadır. Bu çalışmanınbulguları cemevlerinin Aleviler için sekülerleşmiş bir yaşam biçimininorganizasyonuna ve bireysel düzeyde yaşanan bir Alevi dindarlığının gelişmesinekatkıda bulunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates some aspects of the reinstitutionalization process that theAlevi identity has gone through in the post-1980 period by focusing on theemergence of cemevis (houses of gathering) in urban public space. I look at variousprocesses such as the displacement of Alevi communities to urban centers, the adventof a unitary signifier of Alevism, and the development of a new governmentalitytargeting the Alevi population by the Turkish state, through which cemevis havebecome institutional sites that signify Alevism and serve as focus for Alevistmobilization. I gathered my data by combining fieldwork that involved participantobservation, in-depth and semi structured interviews with the analysis of thepublished material on Alevism, Alevis and cemevis. The fieldwork mostlyconcentrated on the Alibeyköy and Okmeydanı Cemevis. In this thesis, I suggest thatcemevis do not simply provide space for the realization of communal services, butalso play an important role in the public representation of Alevism(s) as they servethe reification of certain practices as ?proper? manifestations of Aleviness. Incemevis new institutional positions are becoming apparent and various Alevi beliefsand practices have been subject to restructuration in accordance with the novelinstitutional frameworks Alevi groups have encountered as a result of increasinginteraction with various state agencies and the Sunni majority. My findingsdemonstrate that cemevis have been conducive to the organization of a secularizedway of life for Alevis in combination with the development of a new Alevireligiosity practiced at the individual level.