Türkiyede tekstil ve konfeksiyon sektörünün durumu ve çıkış stratejileri
- Tez No: 188900
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN EKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Türk tekstil ve konfeksiyon sektörü 1980'li yıllarda başlamış olduğu hızlıbüyüme ve gelişme ivmesini 25 yıldan beri sürdürmektedir. Ülke kayıtlı istihdamının%11'ini ve kayıt dışı istihdamında %25'ini karşılamaktadır. Tekstil ve konfeksiyonülkenin en önemli sektörlerinden biri konumundadır.Tekstil ve hazır giyim sektörü, toplam ihracatımızın %34'ünü, genel ithalatın ise%8'ini oluşturmaktadır. 21.5 milyar dolarlık üretim değeri ile bu sektörün GSMHiçerisindeki payı % 10.7 civarında, ayrıca SSK'ya kayıtlı istihdamında % 10.9'unuoluşturmaktadır.Pamuk üretiminden hazır giyim üretimine kadar güçlü bir potansiyele sahip olanTürkiye tekstili, dünya çapında da söz sahibidir. Tekstil sektörü, Türkiye ekonomisiiçinde en yüksek 2.paya sahip ve üretim-ihracat bakımından tüm endüstri dalarıarasında 2. sırada (otomotiv sektöründen sonra) yer almaktadır. Bu sebeple tekstilsektörü, Türkiye için stratejik önemi olan bir sektör konumundadır.Türk Tekstil ve konfeksiyon sektörünün çoğunluğunu KOB (Küçük ve OrtaÖlçekli şletmeler)'ler oluşturmaktadır. Bugün Türkiye'de 40.000'e yakın firma tekstilve konfeksiyon sektöründe faaliyette bulunmaktadır. Büyük ölçekli firma sayısı azolmasına rağmen burada çalışan kişi sayısı fazladır. Sektör emek-yoğun bir sektördurumundadır. Türkiye'de daha çok fason üretim gerçekleştirilmektedir. Kendimarkasını yaratmış firma sayısı çok çok azdır. Türkiye, fason üretim yaparak,Avrupa'nın ve dünyanın en önemli markalarının üretimini gerçekleştirerek pazardaönemli bir yerdedir.Türk tekstil ve konfeksiyon üretiminin toplam sanayi üretimi içerisindeki payı,AB ülkelerinin toplam sanayi üretimleri içerisindeki tekstil ve konfeksiyon üretimioranlarından daha yüksektir.Tekstil ticaretinde giderek artan uluslar arası rekabet nedeniyle, sahip olduklarıpazar paylarını korumak isteyen gelişmiş ülkeler, yeni kapasite artışı yaratmaksızınüretim süreçlerinin modernizasyonuna yönelik yatırımlar gerçekleştirmişlerdir. Gelişmişülkeler gerçekleştirdikleri yatırımlarla bir tarafta üretim verimliliğinde artış sağlamışlar,diğer taraftan ise Ar-Ge faaliyetleri sonucu tekstil ürünlerinin esneklik, yanmazlık,kolay ütülenebilir gibi özelliklerini geliştirerek katma değeri yüksek olan ürünlerinüretimine yönelmişlerdir. Gelişmekte olan ülkeler son yıllarda tamamıyla yeni biryatırım hamlesi içerisine girmişlerdir.Türkiye'deki T/H şirketlerinin dikkat çeken önemli avantajlarından birisi deAB'ye olan coğrafi yatkınlıktır. Güçlü girişimci ruhu ve büyük veya küçük siparişlerehızlı bir şekilde cevap verebilme yeteneğinin yanı sıra tüketiciye iyi hizmetsağlayabilme deneyimleri birleştiğinde bu özellik Türk T/H şirketlerine Uzak Doğulurakiplere karşı önemli bir rekabet üstünlüğü sağlamaktadır. Ek olarak bu şirketler gençve motive edilmiş işgücünden, tamamlanmış tekstil zincirinden ve iç piyasada genişhammadde üretim üslerinden yararlanabilmektedirler.Avrupa Birliği, Türk tekstil ve konfeksiyon sektörü için ana ihracat pazarıkonumundadır. AB pazarını, ABD, Doğu Avrupa ülkeleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrikapazarları takip etmektedir. Türkiye, AB'nin hem tekstil hem de hazır giyim açısındanikinci büyük ihracatçı ülkesi konumunda bulunmaktadır. AB'ye ihracat pazarında enyüksek paya sahip olan ülke konumunda Çin bulunmaktadır.Türkiye, 1996 yılında Avrupa Birliği ile gerçekleştirdiği Gümrük Birliğinedeniyle, bu tarih itibariyle Avrupa Birliği pazarına kotasız ihracat yapma imkanınıelde etmiştir. Ayrıca, Avrupa Birliği'nin Ortak Ticaret Politikasına uyumyükümlülüğümüz çerçevesinde Avrupa Birliği ile üçüncü ülkeler arasındaki TekstilKısıtlama Anlaşmaları ülkemizce üstlenilmiş ve bu ülkelerden yapılan tekstil ve hazırgiyim ürünleri ithalatında kota uygulaması başlatılmıştır.Gümrük Birliğine bağlı olarak, yatırım teşvik belgeleri, döviz tahsisat tutarları, işyeri sayıları, istihdam, toplam ödemeler, sektörün hammadde ve ara mamul ithalatı vesektörün ihracatı gibi değişkenleri bakımından Gümrük Birliği'ne bağlı olarak birbüyüme gerçekleşmiştir. Gümrük Birliği ile birlikte üreticilere sağlanan başka biravantaj da, gümrük vergilerinin indirilmesinin girdi fiyatlarına yansımasıdır.Türk tekstil ve konfeksiyon sektörünün 1995 yılına kadar göstermiş olduğuperformans ve uluslar arası rekabet potansiyeli, sektörde teknolojik yatırımlarınartmasına neden olmuştur. Gümrük Birliği Antlaşması sonrası tekstil ve konfeksiyonihracatındaki miktar kısıtlamalarının kaldırılacağı beklentisi ile sektöre yapılanyatırımlar çok büyük boyutlara ulaşmıştır.Pamuklu dokuma sektöründe ve suni-sentetik dokuma sektöründe Türkiye'dekimakinelerin çoğu 10 yaşın altındadır. Türkiye'deki bu makine parkının niteliğiAvrupa'daki makine parkının niteliğinden daha gençtir. Türk tekstil ve konfeksiyonsektörünü kurulu kapasite açısından Avrupa ve diğer ülkelerle karşılaştırıldığındaTürkiye'nin önemli bir paya sahiptir.Türk tekstil ve konfeksiyon sektörünün en büyük avantajları; hammaddemaliyetlerinin düşük sevide tutulması, AB'ye göre düşük işçilik, AB pazarına yakınolunması, hızlı mal teslimi, ürün çeşitliliğinin fazla olması ve esnek üretim yapısıdır.Türkiye'nin toplam konfeksiyon ihracatı 13,4 milyar $ (dolar)'dır. Bu rakamın10.150 milyar $ (dolar)'lık kısmını Avrupa Birliği içerisindeki ülkelerdenkarşılamaktadır. ABD'nin konfeksiyon ihracatı içerisindeki payı ise 1.260 milyardolardır. Türkiye'nin konfeksiyon sektöründe en büyük avantajı, AB ülkelerine yakınolması, kaliteli hammadde ve iş güce sahip olması ve de oturmuş bir işleyişininolmasıdır. Ayrıca kotaların kalkmasına rağmen, bir çok tekstil ürününde Çin tehlikesinekarşı korunma tedbirleri halen devam etmektedir.Türkiye'nin toplam tekstil ihracatı 5.466 milyar dolardır. Türkiye tekstilihracatını 493,8 milyon $ (dolar) ile talya'ya, 409,3 milyon $ (dolar) ile Rusya, 328,7milyon $ (dolar) ile Almanya'ya yapmaktadır. Son 3 yılın toplam tekstil ihracatınıincelediğimizde 2004 yılında %25,5 , 2005 yılında ise %10,4 artmıştır. Bu da Türkiyeaçısından iyi bir sonuç olarak değerlendirilebilir. Her yıl bir önceki yıla göre artışgerçekleştirilmiştir.Tekstil ve konfeksiyon sektöründe kapasite kullanımının, özel sektörlerde %80,kamu sektörlerinde ise %57 civarlarındadır. Bu oranlar Türkiye tekstil ve konfeksiyonsektörü için, özel sektörde %20, kamu sektöründe ise %43'lük atıl kapasiteninoluştuğunu göstermektedir.Pamuk üretiminde Türkiye'nin dünyanın önde gelen üretici ülkesi olması önemlibir maliyet avantajı yaratmaktadır. Bunun yanında sektörümüz yurt dışından dahammadde ithal etmek durumundadır. Şu an itibariyle Türkiye pamukta net ithalatçıdurumundadır.Tekstil makine yedek parça ve tekstil kimyasal maddeleri ithalatı; Türkiye,tekstil konfeksiyon sektörü ile uluslar arası piyasalarda önemli bir yere sahip olmaklabirlikte kullandığı teknoloji, makine ve ekipman açısından büyük ölçüde dışa bağımlıdurumdadır. Türkiye'de oldukça büyük hacme sahip olan bu sektör, teknoloji ve makineüretecek mevcut altyapıya ve tesislere henüz sahip değildir. Bu durum, teknolojikaçıdan tamamen dışa bağımlı bir sektör görüntüsü yaratmaktadır. Bu elbette sektörünrekabet gücünün arttırılması ve sürekliliği konusunda önemli bir handikapoluşturmaktadır.Türkiye'nin, AB ülkeleri karşısında işgücü maliyeti açısından maliyet avantajıyaratma şansı bulunurken, Çin, Hindistan, Pakistan, Endonezya gibi ülkelere karşırekabet şansı düşmüştür. Türkiye'de saatlik işçilik ücreti 2.13 dolar iken Çin'de burakam 0.41 dolar seviyelerindedir. Ayrıca, Türkiye'nin uygulamada işçilik ile ilgili enönemli sorunlarından birisi de sektörde kayıt dışı işçi çalıştırılmasıdır. Kayıt dışı işçiçalıştırarak maliyetlerde haksız rekabete neden olunmaktadır.Türkiye'de enerji fiyatlarının yüksek olması maliyetler açısından büyük birtehlike oluşturmaktadır. Türkiye'de elektrik fiyatları 9.44 cent/kwh iken bu oran Çin'de3.40 cent/kwh'tır.Sektörün konfeksiyon alanının büyük ölçüde dış pazarlara yönelmiş olması,firmaların ihracata yönelik çalışmasını ve yeni dış pazarlar aramasını gerektirmektedir.Ancak sektörün en önemli sorunlarından birisi; küçük ve orta ölçekte faaliyet gösterenfirmaların, dış pazarlar bulmak ve satış yapmak konularında yeterli bilgi sahibiolmamalarıdır. Bu nedenle, bu nitelikteki firmaların dış pazarlara ulaşma olanaklarıdaha sınırlı olmaktadır.Türkiye'nin tekstil ithalatı toplamı 5.947 milyar dolar'dır. Bu ithalatın, 664,5milyon $(dolar)'lık rakamını talya, 593,9 milyon $ (dolar) ile ABD, 386,2 milyon $(dolar) ile Almanya'dan gerçekleşmektedir. Tekstil ithalatının en önemli kısmını tekstilmakinaları, ve kullanılan teknoloji oluşturmaktadır. Türkiye, hammadde satarken, ABülkeleri ve ABD'de bu hammaddenin işlenmesini sağlayan makine ve donanımlarınısatmaktadırlar.Türkiye'nin toplam konfeksiyon ithalatı 750 milyon dolar seviyelerindedir. Burakamın 500 milyon dolarlık kısmını Asya ülkelerinden ithal etmektedir. ABülkelerinden markalı ürünler ithal edilirken, Asya ülkelerinden de ucuz konfeksiyonürünleri ithal edilmektedir.Asya ülkelerinden yapılan ithalat her yıl artış göstermektedir. Türkiye'nin buülkelerden yaptığı ithal ürünler, tekstil makineleri ve hammaddedir. Ayrıca bununyanında ithal tekstil kimyasalları da önemli bir yer tutmaktadır. Asya ülkelerindenyapılan ithalatın en büyük sebebi ucuz olmasından kaynaklanmaktadır.Dünya ekonomisinin en büyük sorunlarından biriside Çin tehdidi'dir. Çin'in heryıl ortalama büyüme oranı %8-9 civarındadır. Çin dış ticaret hacmi ngiltere veFransa'yı aşarak ABD, Japonya ve Almanya'dan sonra dünyada 4. sırada yer alarak 850milyar ABD dolarına ulaşmıştır. Çin'e yapılan sabit sermaye yatırımları ve ucuz işgücüihracat patlamasına neden olmaktadır. 2004 yılında 32.1 milyar dolar olan dış ticaretfazlası 2005 yılında üçe katlanarak 102 milyar dolara yükselmiştir. Yabancı yatırımlarÇin ekonomisine çeşitli yararlar sağlamaktadır. Çin sanayi inde katma değer artışınaneden olmaktadır. Yabancı sermaye sayesinde ÇHC yeni ihracat pazarları eldeetmektedir. Son yıllardaki Çin'in bu hızlı yükselişi sadece Türkiye'nin değil bütündünyanın sorunu haline gelmiştir.Türk T/H sektörü için önemli sorunlardan birisi de, çoğu genelde anlaşmabazında olan standart kalitedeki üretimden orijinal dizaynlı imalata ve sonunda daorijinal markalı imalata geçmek olacaktır. Türkiye, Türk yapımı ( Made in Turkey)markası ve dizayn üretici bir ülke konumuna gelebilmek için gerekli olan tamamlanmıştekstil zinciri ve başta pamuk olmak üzere hammaddeye kolay ulaşım gibi unsurlarasahip olmasına rağmen, acilen üretim kapasitesini ve ürün kalitesini artırmakzorundadır. Fakat ABD ve talya gibi ülkelerdeki firmalarla rekabet edebilmek içinmarkaya ve imaja yatırım yapmak masraflı olmakla birlikte sadece sınırlı sayıdakibüyük firmalar için mümkündür. Diğer firmalar onun yerine sürekli olarak modernüretim fabrikalarına yatırım yapmaya, küçük miktarlarda ve tam zamanında dağıtımyapabilme yeteneklerini geliştirmeye çalışırlarken daha iyi kalitede standart ürünüretimine yoğunlaşmak durumundadırlar.Birçok avantajlardan tam olarak yararlanabilmek için Türk firmaları bazıyetersizliklerinin üstesinden gelmek zorunda kalacaklardır. Yüksek katma değerliürünlere, kendi dizayn ve markalara yönelmenin yanı sıra, AB pazarına olan sıkıbağlılığını azaltmak için sektör, ürün yelpazesini çeşitlendirmek, fazla kapasiteyiazaltmak, pamuk ipliği ve dokuma için modern makinelere (özellikle eğirme vedokuma) yatırım yapmak, boyama ve bitirme fabrikalarını modernize etmek ve ihracatpazarını çeşitlendirerek kendini geliştirmelidir.Türk tekstil sektörü, Avrupa'nın sahip olduğu yüksek katma değerli ve kaliteliürünleri ile Çin'in rekabet edemeyecek kadar ucuza ürettiği basit ürünler arasındakalmış ve çıkış arayan bir sektör konumundadır.Türkiye, tekstil sektöründen vazgeçmeli mi, yoksa bu sektördeki faaliyetlerinedevam mı etmeli sorusu sıkça sorulmaktadır. Bu şekilde üretime devam edilirseTürkiye'nin uzak doğu ülkelerindeki rakipleri ile rekabet etme şansı azalacaktır. Fakattalya'nın yapmış olduğu emek-yoğun olmak çıkıp, markalaşarak ve katma değeriyüksek ürünlere yönelerek, kaliteli kumaşlar üreterek faaliyetlerine devam ederse busektörde hala kalıcı ve etkili olabilir.Birçok büyük firmanın yapış olduğu gibi, Türkiye'de Asya pazarına girerekfason üretim yaptırıp ucuza mal temin edip satabilir. Bu da Türk tekstil firmaları için 3.bir yol olarak düşünüle bilinir. Bu şekilde faaliyet gösteren bir çok Türk firmasımevcuttur.Kotaların kalkması sonrasında AB ülkeleri pek fazla bir zarar görmeyeceklerdir.Çünkü AB ülkelerinin tekstil sektöründe yarıştıkları kulvar farklıdır. Onlar katma değeriyüksek olan tekstil ürünlerini yani akıllı tekstil mallarını üretirlerken aslında kendileriiçin Çin pazarına girme fırsatı da yakalamaktadırlar.Türk tekstil ve konfeksiyon sektörünün en büyük sorunları, plansız büyüme,maliyet artışları, Ar-Ge eksikliği, kayıt dışı ekonomi, kur riski, kdv oranının fazlaolması, makinalaşma eksikliği, bürokratik engeller ve sektör ile ilgili bilgi eksikliğininolmasıdır. Bu sorunların ortadan kalkması için, devlet ve özel sektör birlikte hareketederek bir çıkış stratejisini oluşturup, hayata geçirmek durumundadırlar.Türkiye için bu kadar büyük öneme sahip olan bu sektörün yeniden bir durumdeğerlendirmesi yapması, fırsatları ve risklerini ortaya koyarak; fırsatlarını nasılkoruyacağını, risklerinden de nasıl kaçınacağını belirlemesi gerekmektedir. Değişentüketici istekleri ve sınırsız bir ürün çeşitliliğine sahip dünya piyasalarında ayaktakalabilmek için, çağı yakalamak ve yeni teknolojik ürünler sunmak gerekmektedir.Türkiye'de 1990'lı yılarda yeni bir dönem başlamış ve şirketlerde kendi yerlerinialmak için mücadele vermeye başlamışlardır. Bu mücadelede işletmelerin kullandıklarısilahlar değişmeye başlamıştır. Bu silahlar, yüksek ürün ve hizmet kalitesi, müşterimerkezli yönetim politikaları, çalışanlara yönelik tutum ve davranışlar, tepeyönetimlerin oluşturacağı strateji ve vizyondan oluşmaya başlamıştır. Sektörünkarşılaştığı fırsatlardan yararlanabilmesi ve risklere karşı stratejiler geliştirebilmesi içiniki şeyin doğru olarak yapılması gerekmektedir. Öncelikle kendi zafiyetlerini ortadankaldırması, yönetim kalitesini düzeltmesi ve geliştirmesi sağlanmalıdır. Sonra dadevletin düzenleyici ve danışmanlık rolünü iyi ve doğru yapması sağlanmalıdır.Devletin tekstil sektörü ile ilgilenmesi ve belirli avantajları sağlamasıgerekmektedir. Tekstil ve konfeksiyon alanında çok iyi bir yere sahip olan Türkiye'ninbu yerini kaybetmemesi gerekmektedir. Devletin tekstil sektörünü eskisi gibi ağırlıkvermediğini görmekteyiz.Devlet, sektör kuruluşları ve tek tek firmalar, stanbul gibi büyük bir şehri`'Moda Merkezi''ne dönüştürmesi, dünya çapındaki modacı ve tasarımcıların ülkedışından istihdam edilmesi ve yerli tasarımcıların yetiştirilmesi, markalaşmaya ağırlıkverilmesi, dünya çapında büyük mağazalar zincirlerinin oluşturulması ve mevcutortaklık kurulması gibi stratejiler geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Turkish textile and ready-made garment sector has been keeping its growth anddevelopment acceleration for over 25 years since 1980s. It has been meeting 11% ofregistered employment and 25% of unregistered employment of the country. Textile andready-made garment is one of the major sectors of the country.Textile and ready wear sector constitutes 34% of our total exporting and 8% ofgeneral importing. This sector?s share in GNP is around 10.7 % with its productionvalue of 21.5 billion dollars and besides it constitutes 10.9 % of SSK registeredemployment.Turkish textile, having a strong potential ranging from cotton production to readywear, has a strong voice worldwide. Textile sector has the second big share in Turkisheconomy and it has been the second sector among the all industry branches in terms ofproduction- exporting (after the automotive industry). That?s why; textile sector has aposition that carries a strategic importance for Turkey.SMEs (Small and Medium-sized Enterprises) constitute the majority of Turkishtextile and ready-made garment sector. Today, approximately 40.000 companies areactive in the sector of textile and ready-made garment in Turkey. Although the numberof big sized companies is lower, number of people employed in these companies is high.This sector is a labour-intensive sector. In Turkey, mainly toll manufacturing isperformed. The company with its own brand is very very little. Turkey has a significantplace in the market by making toll manufacturing and producing the most importantbrands of Europe and the World.Turkish textile and ready-made garment production?s share in total industryproduction is higher than textile and ready-made garment production?s share of EUcountries in total industry production.Due to the international competition that is gradually increasing in the textilesector, developed countries, which want to protect their market shares, have madeinvestments on modernization of production processes without creating new capacityincrease. On the one hand, developed countries created an increase in productionefficiency with their investments; and on the other hand, they headed towards producinggoods with high value added rate by developing some features such as flexible,fireproof, easy to iron as a consequence of R&D studies they have made. Thedeveloping countries have made an absolutely new investment boom in recent years.One of the outstanding important advantages of the textile and ready wearcompanies in Turkey is their geographical nearness to EU. When the strongentrepreneurial spirit and capability of being able to meet big or small orders quickly,and also their experiences on supplying a well service come together, this feature gives acompetition advantage to Turkish Textile and Ready-made Garment companies againsttheir Far East rivals. In addition to this, these companies can make use of young andmotivated work force, the completed textile chain and wide raw material productionbases in the domestic market.European Union is in the state of being the main export market for Turkishtextile and ready-made garment sector. USA, East Europe Countries, Middle East andNorth Africa markets come after EU market. Turkey is the second biggest exportercountry of EU in terms of both textile and ready wear. China is the country that has thebiggest share in export to EU market.Because of the Customs Union which was signed up with EU in1996, from thatdate on Turkey gained a chance for exporting to European market without quota. Also,because of the obligation of European Union?s Conman Trade Politics, Turkey obeyedthe rules of Agreements of Textile Restriction signed up between EU and third countiesand put in practice quota for importation products of textile and ready made clothingfrom these third countries.Related to the Customs Union there was increase of the encouraging ofdocuments, the total of appropriation of foreign currency, the number of companies,employment, total payment, the import of raw material and materials of the sector andthe exportation. The other advantage for the producers is the positive reflection of thecustoms duty?s decrease to the cost price.Turkish textile and ready made clothing sector?s performance and potential ofinternational rivalry showed until 1995, caused increase of technological investment inthe sector. Investments to the sector reach very big amount with expectation ofabolishing quantity restriction in exporting of textile and ready made clothing aftertheCustoms Union.In Turkey, most of machines? ages are under 10 in the sectors of cotton weavingand imitation synthetic. So that, comparing with the European