Sosyal güvenlik sisteminde emeklilik ve sosyal güvenlik sisteminin sorunları
Retiriment on social security system and the problems of the turkish social security
- Tez No: 188899
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NEVZAT GÜLDİKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 365
Özet
Sosyal Güvenlik; çalışma gücünü, beden ve ruh sağlığını devam ettirmek içingelir kaynaklarını geçici veya sürekli kaybedenlere toplum olarak yardım etmeksuretiyle onları ihtiyaçlarının tutsaklığından kurtarmaya çalışan bir sistemdir.İnsanlık tarihi kadar eski olan Sosyal güvenlik ülkemiz için de oldukça önemli biryere sahiptir. Ülkemizde Sosyal güvenlik, Osmanlı döneminde aile içi yardımlaşmalar,meslek teşekkülleri ve toplumsal yardımlar şeklinde ortaya çıkmış, Türkiye BüyükMillet Meclisinin kurulmasıyla çıkarılan yasalar doğrultusunda, işçilerin çalışmaşartlarından doğan çeşitli risklere karşı korunmasını sağlamıştır.1961 ve 1982Anayasalarıyla kurulan ?Sosyal Güvenlik Kurumları? ise amacını genişleterektoplumun büyük bir kısmını içine alacak bir oluşuma geçişin başlangıcını oluşturmuştur.Ülkemizdeki Sosyal Güvenlik kurumlarına baktığımızda kamu görevlerindeçalışan memurların güvencelerini sağlamak üzere kurulmuş Emekli sandığı'nı,1972'den beri Bağımsız çalışanların sosyal güvenliğini sağlamaya çalışan Bağ-Kur'u,ve İşçilerin Sosyal güvenliklerini sağlamak üzere kurulmuş olan SSK'nu görmekteyiz.Ayrıca Bireysel Emeklilik Şirketleri de özel olarak, insanların emekliliğe yönelikgönüllü tasarruflarını düzenleyen ve emeklilik hesaplarına dayalı fonlu bir sistemoluşturulmasını amaçlamıştır.Tezimizin son bölümde ise Türk Sosyal Güvenlik Sisteminin Sorunları ele alınmışve bu sorunların ortaya çıkış nedenleri incelenmiştir. Bu sorunlara baktığımızdaPolitikalardaki Dağınıklıktan, Finansal Güçlüklere, Hileli Emeklilikten ErkenEmekliliğe kadar uzanan bir yapıda sistemin sorunlarının olduğunu görmekteyiz.Türkiye'nin Sosyal Güvenlik Sistemi içinde bulunduğu sorunlara çözüm olabilmesi içinçeşitli yasal düzenlemelere gitmesi gerekmektedir. Bu düzenlemeleri Sosyal GüvenlikKurumlarının tek çatı altında toplanması; Yeni Emeklilik uygulaması ve Genel SağlıkSigortası uygulamalarının standartlaştırılarak çalışanların ve ailelerinin daha iyi hizmetalmasını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Social security, which is referred to as social welfare is the protective system of acommunity to help people who lost their working strength or source of income, whethertemporarily or permanently. Social security is at a crucial place for our country and it is asold as the history of the mankind.In the Ottoman Empire era, social security arose first as charity within a family ora community and as creating jobs; and then, by the foundation of the TBMM, it is madelawful to protect workers against some risks of working conditions. ?Social SecurityInstitutions? which were founded by the Constitutions of 1961 and 1982, extended theirinitial purpose and initiated to cover the large portion of the community into them.In our country, Social Security Institutions are constituted by Emekli Sandigi,which was founded to protect the social security of the white-collar workers who work inpublic sectors, Bag-Kur which secures the social security of independent workers since1972, and SSK, which is for blue-collar workers. In addition to them, private IndividualRetirement Firms also aim to organize individual?s voluntary savings and form a fundsystem for their retirement accounts.In the last part of the thesis, the problems of the Turkish Social Security and thereasons of the outbreak of them are elaborated. When we look at these problems, we see alot of reasons from disorders in politics to financial difficulties, from fraudulent retirementto early- retirement. Our country has to perform some legal regulations to dissolve theseproblems. These regulations are to bring all Social Security Institutions under one roof, anew retirement application, and the standardization of the applications of Common HealthInsurance to provide a better benefit for workers and their families.