Kapalı hacimlerde fuar ve sergi sistemleri
  1. Tez No: 18892
  2. Yazar: SIDIKA RODOP
  3. Danışmanlar: PROF. ŞERMİN ALYANAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
II ÖZET Gelişmekte olan tüm ülkelerde olduğu gibi son yıllarda ülkemizde de fuarcılık ön plana çıkmış iç ve dış pazarlara yönelik çalışmalar yaparak, özelllikle iç pazarda büyük bir boşluğu doldurma çabalarına girmiştir. Batıda sanayileşmenin başladığı dönemlerden bu güne uzun bir süre sonunda üst düzeylere ulaşan fuarcılık ani ayışı, aynı başarıyı ülkemizde gösterememesinin nedeni belli çalışmaların ve araştırmaların yapılmamış ve yapılmıyor olmasından kaynaklanmaktadır. Fuarlar konularına göre kendi içinde çözülmesi gereken farklı işlev ve organizasyona sahiptir. Bu amaçla konular Endüsri Tasarımı açısından ele alınarak açıklanmakta, konunun geniş kapsamlı olması nedeni ile“ KAPALI HACİMLERDE FUAR VE SERGİ SÎSTEMLERΔbaşlığı altında sınırları belirlenmiş ve planlama etkenlerinden teknik ayrıntılara kadar incelenmesi amaçlanmıştır. 1. BÖLÜM 'de fuar ve sergilerin tanımı, tarihi gelişimi, organizasyon, firma katılımı, stand sahiplerinin ideal şartlarda ziyaretçilerle ilişkiye geçilmesinin sağlanması, genel tanıtım aracı olarak fuar ve sergilerden en iyi şekilde yararlanılması için planlama ile ilgili bilgiler verilmiştir. 2. BÖLÜM 'de Fuar ve Sergilerde Standları Oluşturan Etkenler adı altında, stand çeşitleri ve şekillendirme öneri ve kuralları değerlendirilmiş, orantı, insan ölçüleri, standı belirleyen özellikler ve tüm bunlara bağlı oluşum, kuralları açıklanmıştır. 3. BÖLÜM 'de Kapalı Hacimlerde Kurulan Fuar ve Sergi Sistemleri ikiye ayrılmış; Kişisel Yapım ve Hazır Stand Sistemleri incelenmiş yine aynı bölümde sistem çözümlerine ait örnekler sunulmuştur. SONUÇ bölümünde ülkemizde kullanılan fuar ve sergi sistemlerine eleştirisel biçimde yaklaşılmış, stand sistemleri ve stand tasarımı için gerekli olan temel ilkeler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY Recently fairs have also become of great importance in our country as in all developing countries. By studies directed the markets both inside and outside the country, gread efforts have been started in order to fiil the unoccupied field especially throughout the country. In Europe, fairs have been continiously groving up since the beginning of industrialization and reached today's level in this long period. Unfortunately, the same success has not been observed in our country because of insufficient studies and researches in the reated field. Fairs and exhibitions have their special functions and organizations, which have to be examined independently. There fore, the subject has been researched from the point of view of industrial desing and restricted some degree to which will be examined in detail under the title of“ FAIR AND EXHIBITION SYSTEMS - INDOORS M The definition and the historical development of fairs and exhibitions, firm participation, the best way of contact between firm owners and customers, some usefull planning information necessary for highly utilization of fairs and exhibitions as general promotion media are involved in the first part. In the second part, type of stands, suggestions and rules of designing, ratio, properties defining the stand and formation rules have been examined. In the third section, by divining”Fair and Exhibition Systems-Indoors"into two parts, private and portable stand systems were discussed and some examples of system solutions are given. In the last section of this work, fair and exhibition systems are criticized and the main principles for stand systems and stand desing are proposed.