Kent içi toplu taşıma aracı olarak kullanılan otobüslerde sürücü yeri tasarımı
- Tez No: 18891
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜMİT CELBİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET bu araştırmanın amacı, kent içi toplu ulaşım aracı olarak kullanılan otobüslerde sürücü yerinden kaynaklanan sorunların saptanması ve bu sorunlara karşı ne gibi çözüm önerilerinin geliştirilebileceğinin incelenmesidir. Birinci bölümde, kent içi toplu taşımacılık kavramı ve kent içi toplu- taşımacılık sistemleri incelenmiş, otobüslerin bu sistem içindeki yeri ve karşılaştıkları sorunlar belirlenerek, bu araçların tasarımlanma ilkeleri saptanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, kent içi toplu taşımacılıkta kullanılan otobüslerde sürücü yeri açısından, karşılaşılan sorunlar belirlenerek, ergonomik ilkeler çerçevesinde çözüm önerileri geliştirilmiştir. Üçüncü bölümde, sürücü yerini oluşturan öğelerin irdelenmesi ve karşılaşılan sorunların saptanıp, bu sorunlar karşısında oluşturulacak çözüm önerilerine yer verilmiştir. Ekler bölümünde, istanbul belediyesi otobüs işletmesinde çalışan sürücüler arasında yapılan anket çalışması ve bu çalışmanın sonuçları ile çeşitli istatistik bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The aim of this thesis is to point out the problems which occur in the driver compartment of public transportation vehicles and to suggest how these problems can be solved by improvements. in the first port he term“public city transportation”is explained and the systems of this sort of transportation have been examined. The place of buses in the public transportation systems has been indicated and the problems which public buses face with are determined and the designing elements of these vehicles are tried to be expounded. In the second part the problems that occur in the driver compartment are exposed and solution suggestions are developed within the ergonomic principles. In the third part, the elements which form the driver compartment and the suggestions to solve the problems of these forming elements have been presented. In the supplementary, a study of inquiry among the bus drivers and the results of these studies are visualised by certain statistics.