Le pessimisme de guy de Maupassant
Maupassant'ın kötümserliği
  1. Tez No: 188943
  2. Yazar: MEHMET ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
19. yüzyılın en önemli Fransız, roman ve öykü yazarlarından biri olan Guyde Maupassant'ın dört büyük romanında ve belli başlı öykülerinde temel öğe olankötümserlik düşüncesini, yazarın düşünce ve yaşadığı dönemi göz önüne alarakincelemeye çalıştık.Eserleri ilk bakışta insana hüzünlü bir melodram izlenimi verir. Oysakieserlerinin temelinde çok derin bir felsefi tartışma vardır. Maupassant, insanı veçevresini yani bireyi ve toplumsal koşulları birbiriyle bağlantılı olarak ele almıştır.Bu nedenle, insanın bireysel etkinliklerini, maddi çıkarlara dayalı çatışmanın sınıfsalniteliğini vurgulayarak, toplumsal süreçlere dayalı bir biçimde, bu süreçlerehepimizin bir yerlerde karşılaşabileceği sıradan karakterler yükler ve böylelikletoplumun tüm sınıf ve katmanlarını işin içine katarak çözümler. Kimler yoktur kionun dünyasında;“köylüler, askerler, bürokratlar, genç burjuva bohemler,hanımefendiler, taşra eşrafı, hali vakti yerinde ama gözlerini hırs bürümüş çiftçiler,açgözlü küçük burjuvalar, genelev sahipleri ve fahişeler, denizciler, rahibeler,doktorlar”, 19.yüzyıl ikinci yarısında Fransa'da yaşayan hemen herkes, çürümeye yüztutmuş bir toplum tablosunu tamamlarlar!Anlaşılacağı gibi, Maupassant'ın giderek değişen dünya düzenine kötümser,daha doğrusu dehşet dolu bir bakışı vardır. Burjuva hayatına duyduğu tiksintiyiromantizmle, varolanları olduğu gibi yansıtma isteğini doğalcıkla ve genel bir eğilimolarak da gerçekçilikle sentezlemiştir hikaye ve romanlarını. Paranın ve maddideğerlerin peşinde koşan burjuva insanının ahlaki sorumluluklarından sıyrılıp“ikiayaklı bir hayvana”dönüşmesinden duyduğu korkular, kimi zaman Poe tarzındafantastik hikayeler yazmasına yol açmıştır.Yazarın kötümser bir bakışla seçtiği insanlık durumları gerçekten çarpıcıdır.Toplumsal ilişkilerdeki yabancılaşmanın ahlaksal/ruhsal sonuçlarını ve bunlarıninsan psikolojisinde yaptığı tahribatları ele alırken, zaman zaman çok trajik sahnelerkurar. Mesela, hikayelerinin birinde, genelevde geçen, evini terk etmiş kızıyla birbabayı anlatır. Bir başkasında,“gayrı-meşru”çocuklarını köye gönderip sefil birhayat sürmesine göz yuman zengin kişiler vardır. Yaşlılara yapılan kötü muameleler,zayıfların ezilmesi, insanların saf ve temiz duygularından dolayı istismar edilmeleride pek çok hikayesinde rastladığımız türden motiflerdir.Büyük bir anlatım rahatlığı ve sade bir üslubu var Maupassant'ın. Bizleregözünü çevirdiği canlı, cansız her şeyi kolaylıkla aktarıyor. Bu büyük yazarın enönemli özelliklerinden biride asla yarattığı kahramanı yargılamaması. Sadeceanlatmakla yetinir. Maupassant, eserlerinde bütün karakterleri fiziksel yapıları,davranış biçimleri ve ruh halleriyle inceden inceye anlatır.Çalışmamızın başında, tezimizin temel konusu olan pesimizm konusunuenine boyuna incelemeye çalıştık.Yazarımızın pesimist düşünceleri ışığı altında;kötülük, iç sıkıntısı, acı gibi kötümserliğin temelini oluşturan insanlık durumlarını veetkilerini göstermeye çalıştık. kinci bölümde, Maupassant'ın kötümserlik felsefesiile beslenmiş eserlerini ele alarak ve tematik bir incelemeden geçirerek karamsarlığıninsan bedeninde ve ruhunda yol açtığı tahribatları sergilemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
We have tried to study on the theme off pessimism that is the main theme inthe novels and stories of Guy de Maupassant who was one of the most importantFrench writers of novel and short story, we have done this taking his life and theperiod in which he lived into account.At first sight, his works give the impression of Melodramas. However, therehas been a very deep philosophical criticism in their basis. Maupassant takes humanbeings and its environment, that is to say the individual and social conditions,together. Thus, emphasizing the acts of the individual, and the quality of classconflict depending on material benefits he exposes common characters that we allcan come across daily everywhere and thus he studies on them adding all levels ofthe society into the subject. There are many characters representing almost all levelsof the society; villagers, soldiers, bureaucrats, young bourgeois bohemians, ladies,petty dealers, farmers who are well-off but full of with ambition, greedy smallbourgeois, the owners of whorehouse and prostitutes, nuns, and doctors. Almosteveryone living in the second half of the 19th century completes this panorama of thesociety that was on the verge of corruption.As it can be understood, Maupassant has a pessimistic, indeed full of terror,point of view against the changing structure of world. His novels and short stories aremixed with romanticism resulting from his hatred against bourgeois life, andnaturalism due to his desire the current situation as it really was, and realism as hisgeneral tendency. The fears he had because of the fact that the bourgeois classseeking material gains lost their moral responsibilities and transformed into ?animalswith two feet? caused him to write fantastic stories like those of Poe.The situation of humanity that the writer chose with a pessimistic approach isreally dramatic. While he is undertaking the moral/spiritual results of alienation andthe corruptions that these made on human psychology he sometimes creates verytragic scenes. For instance; in one of his stories he tells a father who deserted hishome and his daughter who was in a whorehouse. In another one, there are richpeople who send their illegitimate children to the village and let them to livemiserable lives. Il treatments against the old people, abuse of the poor, the abuse ofpeople because of their innocent and fine feelings are among the motives that we canfrequently come across in his stories.Maupassant has a great talent of narration and a clean style. He can easilynarrate everything he sees very easily to us. Another greatest quality of this greatwriter is that he judges none of his characters that he himself created. He reconcilesnarrating instead. Maupassant tells his characters in detail with their physicalcharacteristics, behaviors and their spiritual modes.We have tried to study the theme of pessimism that is the main subject of ourthesis at the beginning of our thesis. Under the light of the pessimistic ideas of ourwriter, we have tried to see humanistic situations as vice, anguish and grief and wehave tired to show their effects. In the second part, studying Maupassant?s works fedby his pessimistic philosophy and analyzing them thematically, we have tried toshow the destruction they caused on human body and soul.