İmam hatip liselerinde tefsir öğretimi üzerine bir değerlendirme
  1. Tez No: 188942
  2. Yazar: MUZAFFER EYİMAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEVZAT YAŞAR AŞIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez, Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisanstezi olarak hazırlanmıştır.?İmam Hatip Liseleri'nde Tefsir Öğretimi Üzerine Bir Değerlendirme? adlıbu araştırma dört bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde; araştırmanın problemi, alt problemleri, amacı ve önemi,denenceleri, sayıltıları, sınırlılıkları, yöntemi, evreni ve örneklemi üzerindedurulmuş, ayrıca araştırma ile ilgili temel kavramların tanımlarına yer verilmiştir.İkinci bölümde; İmam Hatip Liseleri'nde tefsir dersi ve programlarının tarihigelişimi ele alınmıştır.Üçüncü bölümde; uygulanan anket çerçevesinde, ankete katılan öğretmenlerleilgili genel bilgiler, ?Tefsir Dersi Programı?nın bu günkü ve özlenen ideal durumu ile?Tefsir Öğretimi?nin bu günkü ve özlenen ideal durumu ele alınmıştır.Dördüncü bölümde ise araştırmada elde edilen sonuçlara ve bunlara bağlıolarak çıkarılabilecek önerilere, araştırmanın denenceleri ışığında, yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis has been prepared as a high degree master at CumhuriyetUniversity Social Science Institute.This thesis titled as ?An Evaluation on Teaching Tafsir * in Imam Hatip HighSchools? consists of four chapters.In the first chapter, the problem of the research, subordinate problems, aimand importance, hypothesis, assumption, limits, methods, universe and instances ofthe research are analyzed and the definitions of basic conceptions on this thesis arealso included.In the second chapter, the historical development of the tafsir lesson andprogrammes in Imam Hatip High Schools are analyzed.In the third chapter, on the basis of the survey that is made, generalinformation about the teachers who joined the survey, present schedule and desiredideal situation of the Tafsir lessons and teaching Tafsir are analyzed.In the fourth chapter, the results gathered from the study and suggestionsrelated to these results are placed in the light of the research hypothesis.