Kur'an'da geçen yer adları
Place names in the holy Qoran
- Tez No: 189059
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FAİK YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZETÇağımızda müstakil bir bilim haline gelen ?Yer adları bilimi? Toponumy,sosyal, siyasal ve ahlaki bakımlardan insanlığı ilgilendirmeye, insanların zihinsel veruhsal durumları hakkında fikir vermeye devam etmektedir.Canlı bir hayat tarzı sunan Kur'an, zaman zaman kişi ve yer adlarını vererekonlar hakkında bilgi vermektedir. İnsanlığın saadetini ön planda tutan Yüce Kitap,milletlerin hayatlarında çarpıcı sahneler sunarak tabilerine aynı hatayadüşmemelerini salıkverir. Mesela Hz. Lut kavminin işledikleri kötü fiilleri nazaravererek nasıl helak edildiklerini anlatır. Hikâyenin sonunda da Allah'a tabi olanlarınnasıl kurtuluşa erdiklerinden bahseder.Geçmiş milletlerin lüks ve şatafat içinde yaşadıklarını; bunlardan Allah'aşükredenlerin kurtuluşa erdiklerini, nankörlük edenlerin de azaba uğradıklarını haberverir ki İrem ve Sebe Halkı bu cümledendir.Yine Kur'an yer isimleri vererek bu yerlerin kutsallıklarına ve bu yerlerdeyapılacak ibadetler hakkında bilgi verir: Arafat'ta durma, Kâbe'yi tavaf, Mescid-iAksa gibi yerlerin önemi hep bu şekilde vurgulanmıştır.Yerleşik hayat tutkunu olan insanoğluna, Kur'an, Yerleri ve üzerinde yaşayanhalkların durumlarını anlatarak dersler vermektedir.103
Özet (Çeviri)
PLACE NAMES İN THE HOLY QURANSUMMARYToponmy `science of place names?, which has become an independentscicnce in our age has continued cobcern the people politically, socrally andethically. And it has becn going on giving an idea about people?s mentalandpsychologrical situations.Quran which presents a vivid way of life. Sometimes give?s informationbygiving place and person names.About them. The Holy Quran whichgives the priority to the happines ofpeople warns their predeccessors against moking the same mistake by exhibitingimpressive scenes fromthe life of the nations. For instance by droplaying thecondemned bhaviour which was performed by the nation of the Prophet Lut itexplainshowthey were destroyed. At the end of the story it makes mention of how thepeople who surrenderal to the Allah reachedto salvation. İt informs that the ancientnations lived in luxury and pomp and some of them who thanked Allah reachedsalvation but the others who showed igonatitude suffered torment. İrem and Sebesocieties are in this group.İn the some way by giving place and person name Quran informs about theirholiness and the prayers to be performeol at these places. The importance of Kâbe,Arafat And Mescid-i Aksa is emphasized in this way. Quran tcaches lrssors to thehuma-being whot is ford of the estabilisted life by explaning the places and thesituations of societies that live in thase places.104