Dörtyol ağzı
Summary of the tehesis
- Tez No: 189060
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BEDRİ SARICA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 415
Özet
352TEZ ÖZETİBu çalışma Hatay ilinin Dörtyol ilçesiyle ilçeye bağlı belde ve köylerin ağızözelliklerini kapsamaktadır. Teze malzeme teşkil eden çalışmalar Dörtyol vebeldelerinden toplanmak suretiyle bir araya getirildi. Çalışma yapılırken bilgisayar ve seskayıt programlarından yararlanıldı. Çalışma için seçilen kişilerin yaşlı, telaffuzu düzgün,konuşmasına engel teşkil edecek bir rahatsızlığının bulunmamasına ve uzun süredirbölgede yaşamış kişiler olmasına dikkat edildi. Kişiler ve derleme yapılacak yer seçilirkenyörenin ağız özelliklerini daha çok yansıtan ve kültürel etkileşime daha az maruz kalmışyerler tercih edildi. Bu şekilde Dörtyol belde ve köylerinin ağız özellikleri ve TürkiyeTürkçesinden ayrılan yönleri tespit edilmeye çalışıldı.Tez giriş, inceleme, metinler, sözlük ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Girişbölümünde Dörtyol ilçesinin tarihi, iklimi, coğrafi konumu, idari yapısı ve yörede yapılançalışmalar hakkında bilgi verildi.İnceleme bölümünde metinlerden faydalanılarak, Dörtyol ağzının özellikleri veTürkiye Türkçesinden ayrılan yönleri tespit edildi. Bu bölüm şekil ve yapı bilgisi olmaküzere iki bölüm halinde hazırlandı.Metinler bölümü ise tezin asıl bölümüdür. Bu bölüm tezin diğer bölümlerinihazırlamaya kaynak teşkil eden bölümdür. Bu bölüm Dörtyol'un belde ve köylerindeyaşayan, çalışmaya kaynak olan kişilerin konuşmalarının derlenerek hazırlandığıtranskribe edilmiş metinlerden oluşmaktadır.Çalışmanın sonuç bölümünde ise Dörtyol ağzının değerlendirmesi yapıldı veTürkiye Türkçesinden ayrılan yönleri belirtildi.
Özet (Çeviri)
353SUMMARY OF THE THESISThis study contains the dialectic feature of Dörtyol country and its towns andvillages in Hatay. The meterial of this study gathered in Dörtyol and its towns. During thestudy it has been utilizied from computer and sound-record programmes. While choosingpeople for this study it has paid attention for the people to be old, to have goodpronunciation, not to have any discomfort that obstruct his conversation and to besomeone who has lived in that region for a long time. While choosing the people and theplace in which gathering had done places which reflects the region?s dialectic featuremost and have been affected by cultural interaction least were prefered . In this way,dialectic feature of towns and villages of Dörtyol that differs from Turkey Turkish weretried to be determined.The thesis consists of introduction, research, texts, dictionary and conclusion. Inintroduction, information about climate, geographical location, administtrative structureof Dörtyol country and the studies that had been done in this region were given.In research part, the dialectic feature of Dörtyol and the parts that differs fromTurkey Turkish were determined, benefited from the texts. This part were prepared in twoparts as shape and construction information.Texts part is the main chapter of the thesis. This part is the source for preparing theother parts of the thesis. This part consists of texts in which the tarks of people who livein the towns of Dörtyol were gathered and transcribed.In conclusion, dialect of Dörtyol was evaluated and the parts that differs fromTurkey Turkish were determined.