5;0 ve 6:0 yaş arası çocuklarda anlatım özellikleri
Features of narration between 5 and 6 aged children
  1. Tez No: 189071
  2. Yazar: ESİN KUŞÇU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURTEN SARICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
9. ÖZETnsanlar düşündüklerini dil aracılığıyla karşısındakilere aktarır. Dilin, anlamlıbir bütün olmasını sağlayan sesler ve sözcüklerdir. nsan dili üzerine yapılançalışmalar oldukça eskilere dayanır. 19. yüzyılın sonlarına doğru, bu yöndekiçalışmalar bilimsel yöntemler sayesinde daha iyi sonuçlar vermeye başladı.Yaşamının ilk günlerinden başlayarak içinde yaşadığı çevreden ana diliniedinmeye başlayan çocuk, dili geçirdiği yaşantısıyla ve dilin kurallarıyla doğal olaraköğrenir. Çocuk, dili kazanırken ilk modelleri anne-babaları, diğer aile bireyleri, dahasonra sosyal çevrede ve okul ortamında, etkileşimde bulundukları diğer bireylerdir.Ayrıca, bu modeller kadar çocuklara sunulan dil ortamları da onların dil edinimlerinidestekleyen etkenlerdir. Çocuğun yaşıtlarının da bulunduğu oyun ve eğitimtopluluklarına katılımı, gezip görme ve düşüncelerini söylemeye teşvik yönündesağlanan fırsatların sosyokültürel ve sosyoekonomik durumu iyi olan ailelerde dahafazla olması bu ailelerde yetişen çocukların daha erken ve düzgün konuşması ileilişkilendirilmiştir.Hande'nin dil edinimi üzerine yapılan bu çalışmada, öğretmenin anlattığımasaları kendi ürettiği tümcelerle anlatmaya çalışmıştır. Hande yaşına göre, çocukdilinin yetişkin diline yakın kullanımlara sahip olabildiğini göstermiştir. Bununlabirlikte anlatımı desteklemek için dilin yanı sıra bazı işaretleri de (jest, mimik ,..)kullanmıştır. Bazı masalları ezbere bildiği için bunların anlatımları daha düzgündür.Öteki masaların anlatımlarını kitaptaki resimleri yorumlayarak yaptığı için kendiürettiği tümcelere yer vermiştir bu nedenle birtakım anlatı hataları saptanmıştır.Sonuç olarak, Hande'nin ailesi, yaşadığı çevre ve okulun etkisi dil edinimsürecinin oluşmasında etkili olmuştur ve Hande çocuk dilinin bir yetişkinin dilineyakın kullanımlara sahip olduğunu göstermiştir. Yine yetişkinlerde de olduğu gibi dildışı öğelerinde kullanımlarına çalışmada sıklıkla rastlanılmaktadır. Yine çocuğun dilediniminde taklit ve tekrarın önemli bir yer tuttuğu da saptanmıştır.95
Özet (Çeviri)
10. ABSTRACTPeople explain their idea and their thought thank to the language. t is anentire meaning with sound and word. The working on the language of people endurethe ancient. The end of the 19th century, this kind of working was begun the scientifictechnique. Then, the result was positif.The child who acquires his maternal language, beginning from his first daysof life from surroundings, learns the language according to his life and rules of thelanguage. Firstly he take his family being a model, then other person of his familyand the school. Separately, in comparison with this models, their acquisition oflanguage is supported from the language atmospher where they are found. In thesame group (education and game )where the contemporary children who were found,talk together, walk around, explain their idea each other, begin to speak early andcorrectly than the others.In this work which has done on Hande?s acquisiton, she begin to tell theexpressions using her sentences, beforehand her tecaher has explained her. Some ofher sentences is like adulte?s. However, she has taken the gesture and facialmovement. Expression of the some fairy tale, for know by heart is correct. She hasexplained other tale, looking the picture in the book and usin her producedsentences.Conclusion, in the acquisition of the language of Hande, her familiy, hersurroundings and her school were effective. And she has some similar using like thethe adults. She has used some components outside of the language like gesture andfacial movements as adults. We have reached that acquisition of the language beginsfrom the infancy imitating and repeating the family the model and other?s.96