Gaziantep Hasan Süzer Etnografya Müzesi'nde bulunan Ortaçağ ve sonrası döneme ait madeni mutfak kapları
Metal kitchen pots belonging to middle ape and a later age at Gaziantep Hasan Süzer Etnography museum
- Tez No: 189083
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET KULAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Museology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
ÖZETGüneydoğu Anadolu Bölgesi'nin önemli kentlerinden biri olan Gaziantep, ilkçağlardan günümüze kadar, birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış zengin Anadolu kültürününönemli yerleşim yerlerinden biridir.Bu zengin kültürün bir bölümünü oluşturan, ?Gaziantep Hasan Süzer EtnografyaMüzesi'nde Bulunan Ortaçağ ve Sonrası Döneme Ait Madeni Mutfak Kapları? başlığı altındayapılan bu çalışmada, giriş bölümü, Gaziantep'in fiziki yapısı ve tarihçesi, müze hakkındakısa bilgi, maden sanatının Anadolu'daki tarihsel gelişimi, maden sanatında kullanılanmalzemeler ile yapım ve süsleme teknikleri ana hatlarıyla işlendikten sonra, ilgi müzedekieserler arasından 41 örnek bilimsel açıdan incelenerek 20 kap türü katalog düzeni içindetanıtılmaya çalışılmıştır.Çalışmanın değerlendirme ve karşılaştırma bölümlerinde, incelenen örneklerinyapım ve süsleme özellikleri belirtildikten sonra, Anadolu'daki diğer yöre örnekleriylekarşılaştırmaları yapılarak, benzer ve farklı yönleri ortaya konmaya çalışılmıştır.Sonuç bölümünde ise değerlendirmeler ışığında varılan sonuç kısaca belirtilmiş,çalışma bibliyografya, çizim ve fotoğraf listesi ile fotoğraflar ve çizimlerlesonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYGaziantep, one of the most important cities of southeast Anatolia region is themast substantial settling of the culture of the rich Anatolia, hosting many civilizationuntil today from the first ages.This study making under a title ?Metal Kitchen Pots Belonging To Middle Apeand A later Age at Gaziantep Hasan Süzer Etnography Museum, forming a port of thisrich culture has been worked to be presented 41 examples from between works at theMuseum in the order of 20 kids of pots catalog researching point of view scientific,after the Main lines of the techniques of building and decorate with the materials osingin the Metal art, the history developing of Metal ort in the Anatolia a Short informationabout museum, physical structure and history of Gaziantep, introduction chapter.In the evalvation and comparison parts of study, after explaining the buildingand decorate features of the examples being researched, the Similar and different sidesare studied. Making a comparison with the other vicinity examples to bring up.At the result section, the result, getting in the light of evaluations, is explainedshortly. The study, concluded photography and drawings with bibliography, drauingsand the list of photography.