Türkiye'nin Avrupa Birliği üyesi olmasının Türk turizmine sağlayacağı faydalar konusunda seyahat acentası çalışanlarının düşünceleri
The Perceptions of travel agent workers about the benefits of the European Union membership of Turkey on Turkish tourism
  1. Tez No: 189116
  2. Yazar: FERHAT KURU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA TEPECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Uluslararası İlişkiler, Tourism, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı seyahat acentası çalışanlarının Türkiye'nin Avrupa Birliği'neüyeliğinin Türk turizmine faydaları konusundaki düşüncelerini belirlenmek ve Türkiye'ninAvrupa Birliği'ne üye olmasına destek verip vermediklerini tespit etmektir.Bu çalışma stanbul'da faaliyet göstermekte olan seyahat acentası çalışanlarındanrastgele örnekleme yoluyla seçilen bir örneklem grubuna uygulanmıştır.Veri toplama aracı olarak örneklem grubuna anket uygulanmıştır ve ikiyüzotuikiankete ulaşılmıştır. Elde edilen veriler faktör analizi ve regresyona tabi tutulmuştur.Araştırmada şu sorulara yanıt alınmaya çalışılmıştır:1. Seyahat acentası çalışanlarının, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üye olmasının ardındangerçekleşmesini bekledikleri faydalar nelerdir?2. Seyahat acentası çalışanları Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyeliğini destekliyorlar mı?3. Seyahat acentası çalışanları ?Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyeliğinin ekonomiksonuçları turizm sektörü açısından genel olarak yararlı olacaktır.? düşüncesinekatılıyorlar mı?Elde edilen bulgulara göre, seyahat acentası çalışanlarının, Avrupa Birliği üyeliğininardından gerçekleşmesini bekledikleri faydaların dört boyutu olduğu ortaya çıkmıştır. Bunlar;sektörel faydalar, bireysel faydalar, sosyo-ekonomik faydalar ve turistik işletmecilik açısındanbeklenen faydalardır.Araştırmada ayrıca bu dört boyut ile Avrupa Birliği üyeliğine verilen destek vekatılımına ve ekonomik sonuçlarının genel olarak Türk turizmi açısında yararlı olacağı fikrineverilen destek arasındaki ilişki de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the kind of travel agency workersbenefit expectations of Turkey?s membership to European Union.Travel agency workers who work in stanbul participoted in this research. Thesample consisted of 232 trawel agenty workers who were chosen randomly for the study.The questionnaire used on this study was applied to travel agency workers instanbul by the researcher. Factor and regresion analysis methods were used for analysingthe data . By this way tried to find an answers the these questions;1. What kinds of benefit expectation of travel agency workers have abaut Turkey?smembership to European Union?2. Do travel agency workers support to membership to European Union of Turkey?3. What do travel agency workers think abaut the idea of ?After Turkey?smembership of the EU, as generaly good effeckts wıll be appear for Turkey?stourism sector?.?According to findings, there are four dimensions of the travel agency workersbenefit expectitations abaut membership of European Union. These are sectoral benefitexpectitation, individual benefit expectitation , social and economicaland benefitexpectitation and at last abaut touristic bussines benefit expectitation.In addition the relation betweet these four dimensions and the support of theTurkey?s membership to European Union and betweet these four dimensions and supportof the the idea of ?After Turkey?s membership of the EU, as generaly good effeckts willbe appear for Turkey?s tourism sector? was examine on this study.