Effects of different types of tasks on junior ELT students' use of communication strategies in computer-mediated communication
Bilgisayar-aracılı iletişim ortamında farklı görev türlerinin İngilizce öğretmenliği üçüncü sınıf öğrencilerinin iletişim stratejileri kullanımı üzerindeki etkileri
- Tez No: 189115
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENEM YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bilgisayar-Aracılı İletişim Ortamında Farklı Görev Türlerinin İngilizce ÖğretmenliğiÜçüncü Sınıf Öğrencilerinin İletişim Stratejileri Kullanımı Üzerindeki EtkileriNur Eser AltunBu tez, bilgisayar-aracılı iletişim ortamındaki farklı görev türlerinin iletişimstratejilerinin kullanımı üzerindeki etkilerini ve ögrencilerin bilgisayarların iletişimve yazma amacı ile kullanılmasına karşı olan tuttumlarını araştırmayıamaçlamaktadır.İletişim stratejileri Dörnyei ve Scott'ın (1997) ve Smith'in (2003b)sınıflandırılmalarına dayanılarak ve üç farklı iletişimsel görev türü: (a) bulmaca, (b)karar-verme, ve (c) fikir-alışverişi kullanılarak incelenmistir.36 İngilizce öğretmenliği üçüncü sınıf öğrencisi Yahoo! Messengerkullanarak altı hafta boyunca çevrimiçi sohbet oturumlarına katılmıştır. Çevrimiçisohbet oturumlarından önce katılımcılara bilgisayarların kullanımına karşı olantutumlarını ölçmek için Warschauer'ın (1996b) anketi verilmistir. Bu anket aynızamanda katılımcılar hakkında demografik bilgi ve katılımcıların bilgisayarbilgileriyle ilgili bilgi toplamıştır. Katılımcılara aynı anket son çevrimiçi sohbetoturumundan sonra tekrar verilmistir. Veriler, tanımlayıcı istatistik, tek-yönlütekrarlanan ölçümlü varyans ve iki eş arasındaki farkın önemlilik testi yöntemleriyleincelenmiştir. Katılımcıların çevrimiçi sohbet oturumları hakkındaki deneyimleri vedüşünceleri ile ilgili nitel veriler Warshauer'in tutum anketini çaprazlama doğrulamaviiamacı ile oturumlar sonrası uygulanan ve Wang (1993)'ten uyarlanan oturumsonrası-anketi ile toplanmıştır.Çalışmanın sonucunda eşzamanlı bilgisayar-aracılı iletişim ortamındaöğrencilerin çok çeşitli iletişim stratejilerini kullandıkları ve görev türünün iletişimstratejilerinin kullanımının türünü ve sıklığını etkilediği bulunmuştur. Ayrıcaöğrencilerin bilgisayarların iletişim ve yazma amaçlı kullanımına karşı olumlututumlara sahip oldukları görülmüştür. Sonuç olarak, eşzamanlı bilgisayar-aracılıiletişim ortamının yazı-odaklı bir iletişim ortamı sağlayarak öğrencilerin iletişimstratejisi kullanımını teşvik ettiği ve hedef dilde anlaşmaya yönelik etkileşimeolanak kıldığı bulunmuştur.viii
Özet (Çeviri)
Effects of Different Types of Tasks on Junior ELT Students?Use of Communication Strategies in Computer-Mediated CommunicationByNur Eser AltunThis thesis investigates the effects of different task types on the use ofcommunication strategies (CSs) in computer-mediated communication (CMC) andthe attitudes of students to using computers for communication and writing.The use of communication strategies in three different communicative tasktypes: (a) jigsaw (b) decision-making and (c) opinion-exchange were examined,based on and adapted from Dörnyei and Scott?s (1997) and Smith?s (2003b)taxonomies.36 junior ELT students participated in on-line chat sessions for six weeksusing Yahoo! Messenger. Before the chat sessions the participants were givenWarschauer?s (1996b) attitude questionnaire which also collected demographicinformation about participants and their computer familiarity. The participants weregiven the same questionnaire at the end of the last chat session. The data wasanalyzed using descriptive statistics, one-way repeated measures analysis of variance(ANOVA), one-sample and paired-sample t-tests procedures. Qualitative data aboutparticipants? experiences and feelings about the synchronous CMC to cross-validatethe findings of the attitude questionnaire was collected through a post-sessionquestionnaire which was adapted from Wang (1993).vThe results showed that students used a wide variety of communicationstrategies during synchronous CMC, and task type affected the frequency and type ofcommunication strategy used. It was also found that participants had positiveattitudes towards using computers for communication and writing. The studyprovided evidence that synchronous CMC medium gave learners the opportunity tointeract and negotiate meaning in the target language by providing them with a text-based communicative setting in which communication strategy use was promoted.vi