Ceza yargılamasında özel hayatın gizliliği hak ve hürriyetinin hukuka aykırı olarak elde edilen deliller nedeniyle ihlali
Violation of the right and freedom of secrecy of private life inthe criminal procedure due to the unlaawfull evidence
- Tez No: 189214
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM DÜLGER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 121
Özet
İnsan haklarını oluşturan bütün hürriyetler gibi, kişinin maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkı da, insanın ahlaki doğasını oluşturan insan onurundan kaynaklanır. Fakat bütün hürriyetler esasında, kişinin maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılayarak, kişinin maddi ve manevi yönlerden korunmasına ve geliştirilmesine hizmet ederler. Bu husus bütün hürriyetlerin, kişinin maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkının sonuçları olduğu ve kişinin maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına hizmet ettiği anlamına gelmektedir. Bütün hürriyetlerin kişinin maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkının sonuçları olması; Anayasal temel haklar içinde bir hiyerarşi olarak yorumlanmaktadır. Böylelikle insan haklarının en üst basamağında yer alan, kişinin maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkı, İnsanın varolma amacını teşkil ettiği gibi, bütün hürriyetlerin de varlık nedenini teşkil etmektedir. Bu husus Anayasamız tarafından da kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Like all freedoms constituting Human rights, also person?s right to protect and develop his own material and spiritual right comes from person?s own honor constituting his moral nature. However, actually all freedoms, by responding to person?s material and spiritual needs, serve to protect and develop person?s material and spiritual sides. This means that all freedoms are the result of person?s right to protect and develop his own material and spiritual existence and to serve to protect and develop person?s material and spiritual existence. All freedoms that are the result of person?s right to protect and develop his own material and spiritual existence are interpreted as a hierarchy within constitutional fundamental rights. In this way, person?s right to protect and develop his own material and spiritual existence, positioned on the top of human rights, constitute person?s purpose of existence as well as the reason for existence of all freedoms. This issue is accepted by our constitution.