Konya Arkeoloji Müzesi'nde bulunan Roma Çağı Cam eserleri
Glass poteries from Roman period in Konya Archeological Museum
- Tez No: 189213
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN BALDIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Konya Arkeoloji Müzesinde Bulunan Roma Çağı Cam Eserleri adlı çalışmamızla,müze deposunda bulunan cam eserleri bilim dünyasına tanıtmak amacıyla bir katalogoluşturma çabamız son bulmuş bulunmaktadır.Tamamı Roma Dönemi cam eserleri olan çalışma konumuzda elimizdeki malzemetanımlanmış, bu eserler formlarına göre gruplandırarak oluşturulan katalogda detaylıbir tanımlamaya gidilmiş ve benzer eserlerle karşılaştırma yöntemi ile düzgün birkronoloji oluşturulmaya çalışılmıştır.Cam yapımında geliştirilen teknikler ve kaydedilen aşamalar cam buluntularınınsıklığına işaret etmektedir. Cam üfleme tekniğinin üretimde ve maliyette daha verimlisonuçlar ortaya koyması neticesinde cam üretiminin seri artışı ve Roma topraklarındayayılımından Anadolu'da nasibini almıştır. Türkiye müzelerinde yer alan cam eserlerarasında literatüre girebilmiş olan eserlerin büyük çoğunluğunun Roma döneminetarihlenmesi bunun bir göstergesidir.Konya Arkeoloji Müzesi de Roma Döneminin buseri üretim sürecine ev sahipliği yapmaktadır. Bu gerçekliğin neticesinde müzemizde elealmış olduğumuz eserler; .S. 1. yüzyıldan başlayarak 4. yüzyıla kadar yaklaşık 400yıllık bir sürece tarihlenmektedir.
Özet (Çeviri)
We finished our katalogue for to introduce to the science world about glass worksfrom roman period in konya archeologie museum.whole of roman period glass works that we study, we defined and these works hasmaden groups in their forms so they defined in detailed catologue and compared with sameworks to have a correct kronology.in glass made improved of techniques and entered position of glass that shows howoften found glass works.ın the industry and in the cost of products to show theproductivity of glass blowing technique anatolia influence has been by Romanimperrior.thats the way point of why whole of glass works in the turkish museum dated inroman age .konya archeological museum has making home for these products of romanage. In these reality we dated our glass works in our museum begining from A.C. 1 to A.C.4 and it keeps about 4 hundred years.