İslam Hukukunda bir hüküm ve külli kaide kaynağı olarak İstishab
A Decree in Islamic Law and Istishab a resource of total regulation
  1. Tez No: 189242
  2. Yazar: YAŞAR KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAFFET KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
YAZAN: YAŞAR KOÇY Ğ TTEZ N ADI: SLAM HUKUNDA B R HÜKÜM VE KÜLL KA DEKAYNAĞI OLARAK ST SHABÖZETSözlükte“beraber olmak”,“beraberliğin devamını istemekanlamlarına gelen istishab kelimesi terim olarak ise ”önceden varolan bir durumun varlığının, yok olan bir durumun da yokluğununesas alınması“ anlamında kullanılmıştır.slam Hukukunda deliller hiyerarşisinde genelde son sıradaele alınmış olan istishab delili mahiyeti itibariyle bir taraftanmevcut hükümlerin (hukukun) korunmasında etkin olurken diğertaraftan ibahayi asliye yönüyle de slam hukukunun yeniliklereaçık olmasında dolayısıyla dinamizminde etkin bir unsur olmuştur.stishabın geçerliliği konusunda slam mezhepleri arasındayer yer tartışmalar yaşanmıştır. Ancak bu tartışmalar çoğunluklalafzi ihtilaflardır ve genelinde istishabın hem defi hem de isbattadelil olması konusunda yaşanmıştır. Bu da istishabla yeni birhükmün konulamıyacağı yaklaşımından kaynaklanmıştır.Bu tartışmaların da etkisiyledir ki bazı mezheplerhükümlerinde istishab metoduna çok yer verirken bazıları daha azyer vermişlerdir.Bu delilin anlaşılmasında ve etki alanınıngörülebilmesinde, sunduğu perspektifin gereği olarak, ya da onauyumlu ortaya çıkan ”şekk ile yakin zail olmaz" gibi çok sayıdakikülli kaideler büyük önem taşır.
Özet (Çeviri)
Writer: Yaşar KOÇY Ğ TName of thesis: A DECREE in ISLAM C LAW and ISTISHAB a RESOURCE ofTOTAL REGULATIONSUMMARYLiterally istishab which means“companionship, wanting continuity ofcompanionship”technically which designates the principle by which a given situationthat had existed previously was held to continue to exist and a situation that hadn'texisted.Generally istishab which has been argued for hieararchy of proofs in IslamicLaw, in respect to it's proof to preserve already established rights and in respect topermissible to permit the acquisition of new rights so it has been active for it'sdynamism.It is generally argued among schools of Islamic Law that is valid or not butthese arguments are oral conflict of opinions, and general it's argued defense and topersume it's continuity until there is evidence to the contrary. It's been welded not to bearrived at a new right.Because of these impressions of arguments some schools of Islamic Law hadused this method in their rights but some hadn't used less.Most total regulation are important to be understood and to be able to seen it'sexpansion of area and perspective are to appear by harmonious with it“doubt doesn'tremove definite knowledge”.