Cemaleddin el-Kasımi'nin (1283/1866-1332/1914)hadis ilmindeki yeri
The Position of Cemaleddin el-Kasımi (1283/1866-1332/1914)in ilm al-hadith
- Tez No: 189258
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZETMuhammed Cemâleddin el-Kâsımû, XIX. asrın sonlarıyla XX. asrın başlarındayaşamış olan mütefekkir, müceddid ve ıslahçı bir islam alimidir.Yaşadığı tarihi dönem, sadece doğup yetiştiği ve hayatının sonuna kadarikamet ettiği Suriye açısından değil, bütün islam alemi için de bir çözülme ve çöküşdönemidir. Ortamın bu olumsuz şartlarına rağmen o, çocukluğundan itibaren bütünömrünü ilim ve irfan öğrenmekle, öğrendiklerini öğretmekle geçirmiş, ilmû şahsiyetinihem aklû hem de naklû, hem klasik hem de modern ilimlerle geliştirmiş, yenilemiş veolgunlaştırmıştır.Araştırmamız genel olarak bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Girişkısmında araştırmanın metodolojisini ve kaynaklarını ele aldık. Birinci bölümdeKâsımû ile ilgili genel bilgilere yer vermeyi uygun bulduk. Ayrıca Kâsımû'nin yetiştiğidönemin sosyo-kültürel durumu, ailesi, tahsil hayatı ve eserlerine yer verdik. kincibölümde ise Kâsımû'nin hadis ilmindeki yerini ortaya koymaya çalıştık. Onun hadisleilgili eserlerinden hareketle hadis ilmine katkılarını araştırdık.Cemâleddin Kâsımû hadis usûlü alanında kaynak olarak kabul edilen değerlibir çalışma ortaya koymuştur. (Kavâidü't-tahdûs min Funûn-i Mustalahi'l-Hadis)Ayrıca Fıkhü'l-Hadis konusuna dikkatleri çekmiştir. Onun bu alandaki çalışmasıhadis ilmine önemli katkı sağlamıştır.Netice itibariyle Cemâleddin Kâsımû'nin hadisle ilgili eserleri incelendiğindeonun hadis ilmine ne denli katkılarının olduğu ortaya çıkmaktadır.Anahtar Kelimeler : Mütefekkir, hadis, Cemâleddin Kâsımû, Kavâidü't-tahdûs
Özet (Çeviri)
SUMMARYMuhammed Cemâleddin el-Kâsımû, lived in period of between last half of XIX.Century and beginning of XX. Century, was a thinker a reformer and a Islamicwiser.His living period was the dissolving and falling period as to not only Syriawhere he was born in and lived there until end of his life but also in all Islamic world.In spite of unsuitable conditions of his environment, he spent his whole life forlearning science and knowledge or teaching what he learnt from his childhood on,and also he developped renewed an matured his scientific personage through sciencesthat are both classic and modern.Our research is generally constituted as anintroduction and two parts. In thebegining part, we handled the source of research by making the metodology ofresearch clear. In the first part we found suitable to mention general informationabout Kâsımû, Family of Kâsımû, his school life and his works. In the second part, wetried to show the place of Kâsımû in the study of hadiths. We searched his assistancesto the study of hadiths with the help of his studies about hadiths.Cemaleddin Kâsımû put forth a valuable work in the area of hadiths and it isaccepted as a source in the study of hadiths (Kavâidü?t Tahdûs). However; he calledattentions to the Fıkhü?l Hadis. His study on this area has made important additionsto the study of hadiths. As a conclusion, When we examine the works of CemaleddinKâsımû about hadiths, we see how he helped the study of hadiths.Key Words : Thinker, hadiths, Cemâleddin Kâsımû, Kavâidü?t TahdûsI