Erginlikte kendine güven ve aile ile ilişkilendirilmesi
Self confidence in adolescence and it's relationship with the family
  1. Tez No: 189259
  2. Yazar: SEVGÜL KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Ergen, sosyal hayat alanında bir dünya görüşü edinir; bireyselleşme yolundailerler. Ergenin dünya görüşünü benimsediği ilk yer ailesidir. Ergen ailesinin yaşamtarzı, ailesel kültürü oluşturur. Aile içinde paylaşılan hayat, ailesel kültürdür. Bireyinhayatının önemli kısmı ailesel faaliyetlerde geçmektedir. O halde kuşaktan kuşağaaktarılan kültürel dinamikleri ergen ailesinde öğrendiğinden kültürel taşıyıcı rolünü deyüklenmiş olur. Kültür gibi, kendine güven tutumunu da ergen ailesi içerisinde yaşadığıve paylaştığı sosyal ilişkileri ile öğrenir ve aktarır.Kendine güven, toplumsal hayat içerisinde bir olgu olarak vardır. Kendinegüvenin temel taşları bireyin kendisine dair inançlarıdır. Bireyin kendine dair inançları,bireyin kendisini ne derece değerli, güvenli ve etkin biri olarak gördüğünü belirler.Bireyin kendine dair inançları, erken yaşlarda yaşanan çeşitli psiko-sosyal duygulardanyoksun olma ile şekillenir. Bireyin kendisini güvende hissetmesinin gereklerinden enönemlisi, o bireyin güvenmesi gereken insanların da güvenilir olmasından geçmektedir.Tutarlı yaklaşımlar, bireylere güven duygusu aşılayabilmenin temelini oluşturur.Güvenli bir ortam bireyin kendini keşfetmesi ve sergileyebilmesi için gereklidir. Bütünbunların şekillenmesi ise özellikle ergenlik döneminde pekiştiğinden, kendine güventutumuna özellikle ergenler açısından yaklaşılmıştır.Araştırmada, ergenlik dönemi ve kendine güven tutumu ayrı ayrı betimlendiktensonra, ergenlikte kendine güven tutumu, teorik olarak açıklanmış ve aile ileilişkilendirilmiştir. Ergenlikte kendine güven ve aile ile ilişkilendirilmesi, ergenlerinpencerelerinden kendilerine güvenlerini tanımlamaları ve bunu kendi aileleri ileilişkilendirmelerini içerir. Daha sonra bu teorik açıklamalar, pratikte ergenlereuygulanan bir soru cetveli ile ölçülmeye çalışılmıştır. Ergenler, kendine güven tutumunukendilerinde var olan şekli ile anlatmış, anne-babalarının tutumlarının etkisindenbahsetmişlerdir. Aile tipi, anne-babanın çocuğa yaklaşım tarzı, kendine güven tutumu,sosyo-ekonomik durum, eğitim durumu gibi birçok sosyal faktör dikkate alınarakergenlerin ailesel yaşamlarındaki dinamikler açıklanmıştır. Bütün bu faktörlereyaklaşım da yine ergenlerin penceresinden yapılmış ve kendine güveni yüksek olananne-babaların çocuklarının da kendilerine güvenlerinin yüksek olduğu ortayakonmuştur. Böylelikle, insana dair diğer psiko-sosyal tutumlarda olduğu gibi kendinegüven tutumunda da ailenin önemi ve etkisi açıklanmış ve ailenin olumlu etkisi veatmosferi olduğu takdirde, ergenlerin yaşamsal bozgunlardan etkilenmeyecekleri ortayakonmuştur.
Özet (Çeviri)
An adult gains a world-view in his/her social life and goes along the way ofindividualization. The first phase that a person adopts his/her world-view is his/herfamily. The life style of the family creates the adult?s parental culture. Life shared in thefamily is the parental culture. The important part of the life of an adult is spent on theparental activities. Because an adult learns the cultural dynamics and transfers them tonew generations, he/she shoulders the role of cultural transporters. Like the culture,adult learns self confidence and social relations in the family and transfers them togenerations.Self confidence exists as a reality in the social life. The basic element of the selfconfidence is the self-belief of the individual. The self belief of the individual states thathow secure and effective the person sees him/herself. The self-belief of the individualtakes a shape with the lack of some phsico-social emotions lived in the early ages. Themost important thing for an individual that makes him feel confident depends on thepeople who must be reliable. Consistent approaches become the basics of the confidenceof the individual. A secure environment is necessary for an individual to discover andexhibit him/herself. Since all of them are especially shaped during the adolescenceperiod, self-confidence manner is approached from the adults views.In the research after the adolescence period and self confidence behaviour aredefined, self confidence manner is explained teorically and related to the family. Selfconfidence and its relationship with the family in adolescence make individuals describetheir self confidence and its relationship with their family from their views. Later theseteorical explanations were tried to be measured with a questionnaire that was applied toadults in practice. The adults described their self confidence how they had and alsomentioned about the effects of their parents? behaviours. The dynamics in the parentallife of the adults have been explained by taking some social factors such as family type,the manner of the parents to the children, self-confidence manner, socio-economic andeducational situations into consideration. The approach to all these factors has beendone from the adults? point of views. It has been proved that if parents have high level ofself-confidence, children have the same too. So as the other physico-social manners inhuman, the importance and the effect of the family for self-confidence is explained and itis approved that if positive effect and the atmosphere of the family exists, adults won?tbe effected from the dispotchments.