Dede Efendi'nin Hüzzam Mevlevi ayininin makam, usul ve ezgisel yönden incelenmesi
The Observation Hüzzam Mevlevi ayini by Dede Efendi in terms of style and pattern
  1. Tez No: 189263
  2. Yazar: HAKAN KILINÇARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. YUSUF AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Sanat Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Türk musikisinin en büyük dini formu olan ?ayin? formunu anlatabilmek içinönce ?Hz. Mevlana? , Mevleviliğin kuruluşu ve ayin formunun bir parçası olan ?sematöreni? ayrıntılarıyla anlatılmıştır. Hiç şüphe yok ki Mevlevi ayinleri konusu bir değilyüzlerce tez konusu olabilecek kadar geniştir. Mevlevi ayinleri içerisinde en sanatlı veen uzun süreli olan Dede Efendi'nin ?Hüzzam Mevlevi Ayini? biçim, usul vemakamsal yönden incelenmiştir. İncelenen bu ayinde hüzzam makamını bestekârınnasıl kullandığı, eser içerisinde kullanılmış olan geçkiler ve bu geçkilerin hüzzammakamıyla ilişkisi, ayinde kullanılan usullerle bu usullerin vezin ile ilişkisiincelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mevlana jalal-ud-din Rumi, foundation of Mevlevizim and sema (whirling)ceremony, a part of ayin (rite) form, have been recited in detail in order to explain ayinform the biggest religious form of turkish Classical Music. No wonder that MevleviAyin-s are so detailed that it can be studyed in many thesis they may be explained inhundreds of thesis. Hüzzam Mevlevi Ayini, the longest and the most valuable ofMevlevi Ayin-s by Dede Efendi was observed in terms of style, pattern and mode. nthe ayin, how the composer used hüzzam mode, the modal transitions in this music andthe relation of these patterns with vezin were obseved.