İsmail Ankaravi'nin Mesnevi Şerhi Mecmuatü'l-Letâif ve Matmuratü'l-Mearif'te Hadis (altıncı cilt örneği)
Tradition of the prophet in Ismail Ankaravi's Mesnevi explanation Mecmuatu'l-Letaif ve Matmuratu'l-Mearif (the sample of the sixth binder)
  1. Tez No: 189284
  2. Yazar: AYŞE GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ OSMAN KOÇKUZU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 500
Özet
Yazan:Ayşe GültekinKonu: smail Ankaravi'nin Mesnevi Şerhi Mecmuatü'l- Letaif ve Matmuratü'l-Mearif'te Hadis (Altıncı Cilt Örneği)ÖZETsmail Rüsuhi Dede onaltıncı ve onyedinci yüzyıllarda yaşayan Mevlevi biralimdir. Mevlana'nın Mesnevi'sine yazdığı şerh sebebiyle Hazret-i Şarih ünvanınıkazanmıştır. Ondan önce yazılan Mesnevi Şerhleri, bilinmeyen kelimelerin izahışeklindeydi. O, Mesnevi'nin beyitlerini ayet ve hadislerle açıklamış, atasözleri,şiirler, halk inanışları vb. ile eserini zenginleştirmiştir. Mesnevi ŞerhleriAnkaravi'den öncekiler ve sonrakiler olmak üzere iki grupta incelenir.Ankaravi'nin Mesnevi Şerhi'nin adı, Mecmuatü'l- Letaif ve Matmuratü'l-Mearif'tir. Ankaravi altıncı ciltte tekrarlananları çıkınca iki yüz seksen bir hadiskullanmaktadır. Bu hadislerin yarısı sahih, dörtte biri zayıf, dörtte biri deuydurmadır. Ankaravi eserinde tasavvufi kaynaklı yorumlara sıkça yervermektedir.Ankaravi'nin hadis sahasında yazdığı tek eseri, ?Kırk Hadis Şerhi?dir.Kitaptaki bazı hadisler sema, raks vb. Mevlevi ritüellerinin dine uygunluğuna işareteden hadislerdir. Hadislerin yorumunda da Mevlevi Tarikatinin savunmasıyapılmıştır. Ankaravi'nin bütün eserlerinde bu gayeye hizmet eden yorumlara sıkçarastlanmaktadır.Araştırmamızın Osmanlı Devleti'nin duraklama devrinde yetişenalimlerimizin hadis bilgisi ve hadis kullanımı hakkında daha kapsamlıaraştırmaların yapılmasına hizmet etmesini ümit ediyoruz.
Özet (Çeviri)
Writter: Ayse GultekinSubject: Tradition of the Prophet in Ismail Ankaravi?s Mesnevi ExplanationMecmuatul- Letaif and Matmuratul- Mearif (The Sample of Sixth Binder)SUMMARYIsmail Rusuhi Dede was a Mevlevi scholar who lived between XVI. and XVII.centuries. He had the title of Hazret-i Sarih because of the explanation had written toMevlana?s Mesnevi. t was the explained form of Mesnevi explanations that had beenwritten before. He explained the couplets of Mesnevi with versicles of the Quran andtradition of the Prophets and made richer with proverbs and poems and peoplebelieves. Mesnevi Explanations are studied in two groups wich are named ?beforeAnkaravi? and ?after Ankaravi?Ankaravi?s boook?s name is Mecmuatu?l- Letaif ve Matmuratul- Mearif.Ankaravi used 281 tradition of the Prophet. The half past of those is sahih and onepercent of four is weak and one percent of four is made up. Ankaravi gave place tosufist comments in his book.Ankaravi?s the only written work about tradition is named ?Kırk HadisŞerhi? Some tradition of the Prophet in the book point that these Mevlevi rituals aresuitable for religion. n the comments of tradition of the Prophets Mevlevi Religiousorders are defended. We can see o lot of comments that that serves to these defences.We hope our searchings will help to more detailed searchings be done aboutusing of tradition of the Prophet and scholars who were grown up during thePausing Period.