Türkiye'de ilköğretim 6. ve 7. sınıf sosyal bilgiler dersi ile Azerbaycan'da 6. ve 7. sınıf tarih derslerinin muhteva yönünden karşılaştırılması
Comparison of 6.th and 7.th grade social sciences lessons in primary education in Turkiye with 6. and 7. grade history lessons in Azerbaijan regarding contents
- Tez No: 189285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de ilköğretim 6. ve 7. sınıfta okutulan sosyalbilgiler dersi ile Azerbaycan'da aynı yaş grubuna okutulan 6. ve 7. sınıf tarihderslerinin muhteva yönüyle karşılaştırılması amaçlanmıştır.Araştırmada ortak bir tarihe ve kültüre sahip olan iki ülkede aynı yaşgrubuna okutulan dersler ele alınmıştır. Ancak Azerbaycan'da 6. ve 7. sınıflardasosyal bilgiler adı altında bir ders olmadığı için tarih dersi incelenmeye esasalınmıştır.Diğer taraftan bu çalışmada, Azerbaycan'da okutulan tarih dersine ayrılanyıllık ortalama zaman ile Türkiye'de aynı yaş grubuna okutulan sosyal bilgilerdersine ayrılan zamanda dikkate alınmıştır.İlk olarak sosyal bilgiler dersinin tanımı, tarihçesi, amacı ve dersinmuhtevası ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Ders kitaplarında belirtilen ünite vekonular içerikleriyle beraber ortaya konulmuştur.Diğer bölümde tarih dersinin tanımı, kapsamı ele alınmıştır.Azerbaycan'daki tarih öğretiminin amacı ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.Araştırma sonunda 6. ve 7. sınıf sosyal bilgiler dersindeki tarih konuları ileAzerbaycan'daki 6. ve 7. sınıf tarih dersi konuları muhteva yönüyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, our aim is the comparison of the primary school 6th and 7thgrade social sciences coruse in Turkey and primary school 6th and 7th gradehistory lesson in Azerbaijan in aspect of content.In this study, we take up the lessons which is thought to the same agechildren who have the common history and culture. But, we take up history lessonbecause there is no lesson named social scinces in Azerbajian.On the other hand, in this study we take up the yearly time for historylesson in Azerbaijan and the yearly avarega time for social science course inTurkey.Firstly, we examine the definition, history, aim and the content of the socialscience detailed. We bring up the units and the lessons in the book with theircontent.In other part, we take up the definition and the scope of the history lesson.And we contrast it with the aim of history lesson in Azerbaijan.At the end of the study, we examine the 6th and 7th grade social sciencecourse and the 6th and 7th grade history lesson in Azerbaijan about their content.