Hıristiyanlık'ta Havarilik
Apostleship in Christianity
- Tez No: 190071
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Havariler, Kanonik İnciller'e göre, İsa tarafından bizzat seçilmiş on iki kişidenoluşan yardımcı grubu ifade eder. İsa'nın misyon yılları süresince kendisiyle birliktebulunmuş ve İsa'dan sonra da Hıristiyanlığın yayılması için çalışmışlardır.Havarilerin isimleri; Petrus adını verdiği Simun, onun kardeşi Andreas, Yakup,Yuhanna, Filipus, Bartalmay, Matta, Tomas, Alfay oğlu Yakup, Yurtsever diye tanınanSimun, Yakup oğlu Yahuda ve sonradan İsa'yı ele veren Yahuda İskariyot şeklindedir.Yahuda İskariyort'un, İsa'ya ihanetinden sonra onun yerine havariler tarafındanMatiya seçilmiştir.Hıristiyanlığın yayılmasında, kendisini havarilerden biri olarak kabul edenPavlus'un etkisi büyük olmuştur. Havariler dönemi, Hıristiyanlığın temel şekillenmedönemini oluşturmaktadır. Bu dönemde Filistin, Anadolu ve Avrupa'nın birçokyerleşim bölgesinde cemaatler oluşmuş ve kiliseler kurulmuştur.Pavlus, bir havari olmamasına rağmen, yaptığı misyonerlik faaliyetleriyle, on ikihavariyi gölgede bırakmış bir şahsiyettir. Hıristiyan teolojisinin, hukukunun, ahlakının,kilise ve kurumlarının şekillenmesinde onun etkileri vardır.
Özet (Çeviri)
Apostles, according to Canonical Bibles, refer to the assistance group includingtwelve people who are chosen by Jesus Christ himself. They have been together for theyears of Jesus Christ?s mission and also they have tried to spread Christianity afterJesus Christ.The names of the apostles are; Simon who was also named Peter, and his brotherAndrew; James and John; Philip and Bartholomew; Matthew and Thomas; James theson of Alpheaus, and Simon called the Zealot; Judas the son of James, and JudasIscariot who also became a traitor. Matthias was chosen by apostles instead of JudasIscariot after his betrayal of Jesus Christ.The period of apostles forms the basic embodiment era of Christianity. In thisperiod, congregations were formed and churches were established in most of thesettlement regions of Philistine, Anatolia and Europe.