2001 krizinin imalat sanayi üzerindeki etkilerinin oran analizi yoluyla belirlenmesi
Determination of the impacts 2001 crisis on the manufacturing industry by the ration analysis
  1. Tez No: 190142
  2. Yazar: SERDAR ÖGEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RIZA AŞIKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Finansal krizler, ortaya çıktığı ülkelerde ekonomik ve sosyal olarak her birimietkilemektedir. Bu çalışma da, Türkiye'nin yaşamış olduğu 2001 finansal krizininimalat işletmelerini nasıl etkilediğini, işletmelerin finansal tablolarını inceleyerekölçmeyi amaçlamıştır. Bu doğrultuda İ.M.K.B' da işlem gören imalat işletmelerindenverilerine ulaşılan kısmının, 1997- 2003 arası bilanço ve gelir tabloları ele alınarak, orananalizi yardımıyla krizin etkilerini gösteren verilere ulaşılmaya çalışılmıştır. Toplam 7sektörde yer alan 72 imalat işletmesi üzerinde yapılan analiz sonunda özellikle krizdönemlerinde işletmelerin kısa vadeli borç yüklerinin arttığı, sermayelerinin toplamkaynaklar içersindeki payının azaldığı ve dolayısıyla kaynaklarının içinde borçlarınoranının yükseldiği görülmüştür. Genel olarak alacak ve stok devir hızlarının kriz yılı veizleyen yıllarda kriz öncesine göre arttığı, sermayenin ve toplam varlıkların kârlılığınınkriz yılı ve sonrasında azalma gösterdiği görülmüştür. Genel olarak likidite oranlarındakriz yılında bir azalma görülmüş, ardından kriz öncesi dönemdeki seviyelerinedönmüştür.
Özet (Çeviri)
Financial crises affect all decision makers both economically and socially. Thisstudy aims at measuring how 2001 financial crisis in Turkey affected manufacturingfirms by investigating their financial tables. For the firms in ISE for which data areavailable, we studied balance sheets and income tables for the period 1997-2002 byusing ratio analysis in order to calculate measures revealing the effects of the crisis. Onthe basis of the analysis on 72 manufacturing firms in 7 sectors, we conclude that duringthe crisis periods firms? short-term debt burden increases, capital?s share in totalresources declines, and therefore debts? share in recourses rises. In general, receivableand stock turnover rates increase, while total profitability of capital and total resourcesgoes down in the crisis year and the following years when compared with the pre-crisisperiod. On the other hand, liquidity rates decline in the crisis year, but reach to pre-crisis levels after the crisis.