Klasik Türk musikisinde Zaharya ve eserleri
Zaharya and his compositions in classical Turkish music
  1. Tez No: 190141
  2. Yazar: TUNİSA YEŞİLÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİKOLAY DUMSEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Klâsik Türk Mûsikûsi'nde Zaharya ve Eserleri konulu bu çalışma yüksek lisans teziolarak hazırlanmıştır. Zaharya'nın hayatı hakkında yeteri kadar bilgi olmamasınarağmen hayatının birçok ayrıntıları incelenmeye, araştırılmaya çalışılmış ve bu konudaoldukça farklı görüşler ortaya konulmuştur. Hakkında yazılı kaynaklardaki bilgi vebelgelerden; kitap, ansiklopedi, cd, mûsikû mecmûaları ve kendi yazdığı kitaptan(Efterpi) hayatı ve eserleri araştırılmıştır. Yapılan bu çalışma üç bölüm altında elealınmış, birinci bölümde hayatı, yaşadığı dönem, üslûbu, Klâsik Türk Mûsikûsi'ndekiyeri ve önemine değinilmiş, ikinci bölümde çağın müzik ortamına genel bir bakış,Zaharya'nın çalışmaları ile ilgili bazı yorumlar, dini ve lâdini eserleri ele alınmış,üçüncü bölümde ise Zaharya'nın Klâsik Türk Mûsikûsi'ne kazandırdığı eserler yeralmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, Zaharya'nın eserlerinin sayısında 21'e ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This master argument prepared for Zaharya who works about Classical TurkishMusic and his composition. In spite of there is not enough information his life detail,Zaharya?s life detail was researched and a lot of different opinion was said about hislife. His life researched from books, encyclopedias, CDs, music magazines, about hiswritten information sheets and his book name of Efterpi. This composition discuss threepart; first part includes about his life, lived term, genre, value and importance ofClassical Turkish Music; second part contains general glance of epoch?s musicatmosphere, some of interpretation about Zaharya?s religious work; third part containsZaharya?s work which gived in Classical Turkish Music. As a result of this workZaharya?s creation has 21 item.