Cübbailer'in kelam sistemi
Theologies of al-Jubbais
- Tez No: 190464
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET SAİM KILAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 472
Özet
Ebû Ali el-Cübbâįû ve Ebû Hâşim el-Cübbâįû Mutezile ekolünün en önemlikelâmcılarından ve aynı zamanda kelâm düşüncesinin en önde gelen şahsiyetlerindendir. OnlarMutezile kelâm düşüncesinin sistemleştirilmesindeki ilk aşamayı teşkil ederler. Ancak onlarıneserlerinden hiçbiri günümüze ulaşmamıştır. Bununla birlikte sonraki Mutezilûler yazdıklarıeserlerde onlardan yoğun alıntılarda bulunmuşlardır. Özellikle son dönem Mutezilûleri EbûHâşim'den geniş ölçüde etkilenmişlerdir.Onların sonraki kaynaklardan takip edebildiğimiz görüşleri, onların düşüncelerininbütünüyle aynı olmadığını ve bazı noktalarda birbirlerinden farklılık arz ettiğini göstermektedir.Bu çalışmada onların sistemlerini oluşturan düşüncelerine detaylı olarak yer verilmiş aynızamanda aralarındaki ihtilâf noktalarına da vurgu yapılmaya çalışılmıştır.Çalışmada ilk olarak Cübbâįûler'in biyografilerine yer verilmiştir. Kezâ onların eserlerive öğrencileri üzerinde kısaca durulmuş, özellikle son dönem Mutezile'sinin tarihi hakkındabilgi verilmiştir. Daha sonra onların düşünce sistemleri dört bölüm ele alınmış, bilgi, tabiat,tevhid, adl, vaÄd-vaÄid, el-menzile beyne'l-menzileteyn ve emr-i bi'l-maÄrûf ve nehy-i ani'l-münker konularındaki görüşlerine karşılaştırmalı olarak yer verilmiştir.Anahtar Kelimeler : Kelâm, Mutezile, Ebû Ali el-Cübbâįû, Ebû Hâşim el-Cübbâįû,â û ÄAbdülcebbâr
Özet (Çeviri)
AbÅ« AlÄ« al-JubbÄįī and his son and pupil AbÅ« Hashim al-JubbÄįī are from the mostprominent and important figures of not only Mutazilite school, but also whole KalÄm history.They represent the first step in the systematization of Mutazilite thought. Though none of theirworks are avaliable today, later Mutazilites so much referred to them. Especially lateMutazilites have strongly been influenced by AbÅ« Hashim.Their views which can be derived from later sources show us that their thoughts are notidentical, but differentiates from each other in some aspects. In this study their thoughts havebeen elaborated in detail, and also it has been tried to point out the differences between them.As an introduction, the biographies of al-JubbÄįīs are summarized. In addition, theinformation about their works and pupils, together with the historical development of the lateMutazila is given. Then, their theological views are examined comparatively in four chaptersunder seven titles: Epistemology, cosmology, God?s unity (al-tawħīd), divine justice (al-Äadl),threat and prominence (al-waÄd wa-l-waÄÄ«d), intermediate position (al-manzila bayn al-manzilatayn), commanding right and forbidding wrong (al-amr bi-l-maÄrÅ«f wa-n-nahy Äan al-munkar).Key Words : Islamic Theology (KalÄm), Mutazila, AbÅ« AlÄ« al-JubbÄįī, AbÅ« HÄshimal-JubbÄįī, QÄdÄ« ÄAbd al-JabbÄr