Tanzimat'tan günümüze yargı giysileri
Judicial clothing from tanzimat to today
  1. Tez No: 890452
  2. Yazar: ESİN ÖNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA TEZCAN, DOÇ. DR. KEVSER GÜRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
T. C. Adalet Bakanlığı bünyesinde çalışmakta olan yargı mensubunun farklı giysi ve başlıklarla çalışmaları halkta Adliye'ye karşı güvensizlik oluşturduğundan devlet otoritesini ve temsil gücünü pekiştirmek, yargı erkinin halk katındaki algılanışına yön vermek amacıyla yargı mensuplarının giysilerinde birtakım düzenlemeler yapılmıştır. Saygınlıklarının zedelenmemesi için giyim kuşamına özen göstermek durumunda olan yargı mensubu Osmanlı Dönemi'nde olduğu gibi Erken Cumhuriyet Dönemi'nde de giyimlerine özen göstermiştir. Sınıf ve statü belirlemek amacı ile giyilen başlıklar, kıdem belirleyen yıldız sembolleri, sık düğmeli yelekler, hamailler ve biniş tarzdaki geniş yenli cübbeler ile yargının üstünlüğü gözler önüne serilmiştir. Bu çalışmada daha önceden incelemeye alınması düşünülmeyen yargı mensubunun mahkeme salonları ve törenlerde giymiş olduğu cübbe ve üniformalar Tanzimat Dönemi'nden başlayarak günümüze kadar geçirdiği evrimler ile yargıya kattığı değer ve önemi vurgulanmaya çalışılmıştır. Yangın ve afetler nedeni ile bugün birçoğuna ulaşılamayan dönem giysilerinin aktarımında minyatürler, fotograflar ve tarih kitaplarından faydalanılmış, dönemler arasındaki değişim ve giysi özellikleri ile üniformaların günümüzde kullanılmasının yargıya kattığı değer ve önem vurgulanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluşu ile Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlatılan ve toplumun her kesimine yayılan giysi reformunun yargı giysilerine yansıması konu edilen bu çalışmada halen günümüzde kullanılmakta olup, yönetmeliklerle belirlenen yargı cübbe ve üniformaların özelliklerine değinilmiş, Adalet Bakanlığı bünyesinde giyilmesi mecbur tutulan yargı cübbe ve resmi üniformaların günümüzde ve gelecekte kullanılmasının yargıya kattığı değer ve önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the fact that members of the judiciary working under the Ministry of Justice of the Republic of Turkey wear different clothes and headgear creates distrust towards the Courthouse in the public, some arrangements have been made in the clothing of members of the judiciary in order to reinforce the state authority and representative power and to direct the perception of the judicial power in the public. Members of the judiciary, who have to be careful about their clothing in order not to damage their dignity, showed care in their clothing in the Early Republican Period as well as in the Ottoman Period. The superiority of the judiciary was revealed with the headgear worn to determine class and status, star symbols indicating seniority, tightly buttoned vests, hamails and wide-sleeved robes in the riding style. In this study, the robes and uniforms worn by members of the judiciary in courtrooms and ceremonies, which were not previously considered to be examined, were tried to be emphasized with the evolution they have undergone from the Tanzimat Period to the present day and the value and importance they have added to the judiciary. Miniatures, photographs and history books were used in the transfer of period clothing, many of which are not accessible today due to fires and disasters, and the value and importance that the changes and characteristics of clothing between periods and the use of uniforms today add to the judiciary were emphasized. This study, which is about the reflection of the clothing reform initiated under the leadership of Mustafa Kemal Atatürk with the foundation of the Republic of Turkey and spread to every segment of society on judicial clothing, touches on the characteristics of judicial robes and uniforms, which are still used today and determined by regulations, and emphasizes the value and importance that the use of judicial robes and official uniforms, which are required to be worn within the Ministry of Justice, adds to the judiciary today and in the future.