Türkiye'de yolsuzluklar ve sağlık sektörüne etkileri
Corruption in Turkey and impacts of health sector
  1. Tez No: 190494
  2. Yazar: MUZAFFER ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DOĞAN UYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Sağlık Eğitimi, Economics, Health Education
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmada yolsuzluk ?özel kazanç elde etmek amacıyla kamu gücünün kötüyekullanılması? olarak tanımlanmaktadır. Yolsuzluk, devlet, şirket ve kar amacıgütmeyen kuruluşlarda meydana gelen global bir problemdir. Yolsuzluk büyük orandakamuda ve özel girişimciler tarafından Türkiye'de büyük bir problem olarakalgılanmaktadır. Yolsuzluk, kamu görevlileri ve işletme temsilcileri arasındaki politikilişki ve kişisel temeller üzerinde ödüllendirilen sık sık sözleşme tahsisatlarıyla, kamuişlemlerinde çoğunlukla problem olarak görünmektedir.Yolsuzluk demokratik kurumları zayıflatır. Politik maliyetleri açıkça yasalkayıpların, kamu güveni ve desteğinin üzerindedir. Fiyat, kalite ve buluşu temel alanuygun rekabet yerine rüşvet rekabetine yol açar. Bu, ticaret, yatırım ve aynı zamandasağlık sektörüne zarar verir.Demokrasi ve insan haklarının görüntüsü yolsuzluğa karşı savaşta önemlidir.Bağımsız medya ve aktif sivil toplum yolsuzluklara karşı savaşta hayati öneme sahiptir.Dünya Bankasınca sonuçlanan araştırma gösteriyor ki, yolsuzluk gelişmiş demokratikülkelerde daha az, şeffaflık ve kurumlarında demokratik fonksiyonları yeterli olmayanülkelerde daha fazladır. Yolsuzluk şeffaf ve şeffaf toplumlarda daha kolay kontroledilebilmekte ve bu nedenle de yolsuzluğu önleyici etkiye sahip olmaktadır.Sonuç olarak, ileri demokrasi ve insan haklarını desteklemek, aynı zamandayolsuzluğa karşı savaşta önemli bir katkıdır.
Özet (Çeviri)
In this work corruption defines as“the misuse of entrusted power for privategain”. It is a global problem which can take many forms in state, corporate and non-profit sectors. Corruption is perceived to be a major problem in Turkey by privateenterprise and the public at large. Corruption appears to be most problematic ingovernment procurement, with frequent allegations that contracts are awarded on thebasis of personal and political relationships between business representatives andgovernment officials.Corruption...Weakens democratic institutions. Political costs manifest themselves above all inloss of legitimacy, and of public trust and support.Leads to competitive bribery, instead of fair competition based on price, qualityand innovation. This harms trade and investment also health sector.Democracy and respect for human rights are important in the fight againstcorruption. Independent media and an active civil society are vital if the fight is to beeffective. Research carried out by the World Bank indicates that there is less corruptionin well-developed democracies than in countries that do not have well-functioningdemocratic institutions. Corruption is more easily detected in a transparent society andtransparency can therefore also have a preventive effect. Consequently, support topromote democracy and human rights is also an important contribution in the fightagainst corruption.