Aka Gündüz'ün hikayelerinden hareketle kelime gruplarının Türkçe eğitimi açısından değerlendirilmesi
Starting from Aka Gündüz's stories evaluating of word groups from the point of view of Turkish education
- Tez No: 190495
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KAZIM KARABÖRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
İsim tamlaması, sıfat tamlaması, sıfat fiil grubu, isim fiil grubu, zarf fiilgrubu, tekrar grubu, edat grubu, bağlama grubu, unvan grubu, ünlem grubu, sayıgrubu, birleşik isim, birleşik fiil, iyelik grubu, aitlik grubu ve kısaltma grupları buçalışmada incelenen kelime gruplarıdır.Çalışmamız giriş, kelime gruplarının cümle unsuru olarak incelenmesi,kelime gruplarının kelime bilgisi bakımından değerlendirilmesi, sonuç ve metinolmak üzere başlıca beş bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde dil, ana dili, dil bilgisi, dil bilgisi öğretimi ve kelimegrupları konularına değinilip Aka Gündüz'ün hayatı, edebi kişiliği ve eserlerindensöz edilmiştir.Birinci bölümde kelime grupları tanıtılmış, kelime gruplarının cümleunsuru olarak görevleri incelenip örneklenmiş ve gruplar üzerindeki vurgugösterilmiştir. Bölümün sonunda kelime gruplarının cümle unsuru olarakkavratılması için örnek ders plânları verilmiştir.kinci bölümde kelime gruplarının kelime çeşidi olarak görevleri incelenipörneklenmiştir. Birleşik kelimelerin yapılışları ve çeşitleri üzerinde durulupbunların ses bilgisi ve vurgu özellikleri değerlendirilip örnekler verildi. Bubölümün sonunda da kelime gruplarının kelime çeşidi olarak kavratılması içinörnek ders plânları verildi.Sonuç bölümünde metinde tespit edilen kelime gruplarının cümle unsuru vekelime çeşidi olarak hangi görevlerde bulunabildiği, incelenen metnin özellikleri vekelime gruplarının farklı kullanılışlarıyla ilgili sonuçlar verilmiştir.Son bölümde de kelime gruplarını üzerinde incelediğimiz, Aka Gündüz'ün?Hayattan Hikâyeler? adlı eserini oluşturan on üç hikâyenin yeni yazıyaaktardığımız şekliyle bulunduğu metin bölümü varıdır.
Özet (Çeviri)
Noun phrase, adjective phrase, adjective verb combination, noun verbcombination, adverb verb combination, repetation group, particle group,conjunction group, title group, interjection group, number group, compoundnoun, compound verb, possession group, belonging group and abrevation groupsare investigatedas word groups in this study.Our study mainly cosists of five sections,these are introduction, inspectingthe word groups as a componentof sentence, evaluating the word groups as awordknowledge, conclusion and text.In introdiction, language, mother tongue, grammer, grammer teaching andword groups? topics had been mentioned and Aka Gündüz?s life, his literarypersonality and his work of arts were discussed.In the first section, word groups were introduced, word groups wereinvestigated as functions of sentences and created as samples and phonetics accenton groups was shown. At the end of this section, example course plans had beengiven in order to getting to comprehend of word group as sentence?s component.In the second section, the functions of word groups as a sort of word, wereinspected and shown with samples. Creature of compound words and the kinds ofthem were discussed, and the phonetics of these and the characteristics of phoneticaccents of compound words were evaluated and related examples were given. Atthe and of this section, example course plans were given in order to getting tocomprehend of word group as word assortment.In conclusion, different usage of word groups, the characteristics ofinvestigated text and what kind of functions as a sentence component and wordassortment, for determined word groups in the text, outcomes which are relatedwith above were given in this section.In the last section, there is a text as a renew form of writing which consistsof thirteen stories, these are included in Aka Gündüz?s ?Hayattan Hikâyeler-Thestories from the life?, so that we inspected the word groups in this work of art.