Genel eğitim içerisinde inanç ve davranış bütünlüğünün yeri ve önemi
The importance of harmony of belief and behaviour in common education
- Tez No: 190580
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
İnsanın yeryüzünde varoluşundan beri, yaşantısına baktığımız zaman, onunhiçbir zaman inançsız yaşamadığını görmekteyiz. Hangi insan olursa olsun basit vebatıl da olsa bir inanca sahiptir.İnanç, sevgi ve korku duygularını birarada ihtiva eden bir kavramdır. Bu nedenle iman duygusu sevgive korkudan kaynakanarak sonradan ümit, bağlanma ve hayranlık duygularına dönüşmektedir.Bütün bu duyguların verildiği yer, kişinin çevresidir. Çevre faktörünün ilk ve en önemli unsuru ise ailedir.Çünkü aile, ona en yakın ve kişinin üzerinde en çok söz sahibi olan ilk müessesedir.Kişi de doğru inancın oluşması için doğru bir bilgi ile beslemek ve bu bilginin bilinç haline gelmesigerekmektedir. Bilinç haline gelmemiş bilgi, doğru olsa dahi etkisiz bilgidir. Güvenilir ve tutarlı bilgiler üzerinekurulu düşünceler, insanın iyi ve doğru olanı yapıp bunları hayata geçirmesine vesile olur. Ancak bu inancınyaşaması için, doğru ve iyi olması yetmez, ayrıca o inancı yaşatacak ehil insanların bulunması gerekir. Bu sayedegelecek nesillere, ruh ve beden gelişimleri dikkate alınarak verilen bir dûnû eğitim sayesinde inanç ve davranışbütünlüğü sağlanmış olur.
Özet (Çeviri)
Since the begining of the earth, the human being has never been withoutbelief. Whosoever (s)he is, has a belief even it is supersititious.Belief incorporates love and fear at the same time. So the belief tranformsinto hope, commitment and admiration coming from love and fear.All of those feelings come from the person?s social surrounding in question.The first and the most element of the milieu is family. Because the family is the firstestablishment which is the most influential and closest on him/her.To form a true belief in individual, It is necessary to feed him/her with trueknowedge which makes him/her conscious person. A knowledge without conscious isineffective yet it is true. The thoughts based on reliable and coherent helps to theindividual to do the good and right. Neverthless, being good and right is not enoughfor this belief to survive. It is necessary to exist able people for it. Thanks to areligious education considering the people?s spiritual and physical development weget the integrity of belief and behaviour.