Arap dilinde Kasem
Oath in Arabic
  1. Tez No: 190579
  2. Yazar: MUZAFFER GEDİKOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHİTTİN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
“Arap Dilinde Kasem”ismli tez Arap dilinde kullanılan yemin hafleri,yemin fiilleri ve yemin kalıplarını içermektedir. Tez üç ana başlıktanoluşmaktadır.Birinci bölüm: Arap dilinde kasem. Bu bölümde kendi içerisinde beşana başlıktan oluşmaktadır:I. Yeminin tanımıII. Yeminin ÖgeleriIII. Yeminin Geliş şekilleriIV. Yemin HarfleriV. Yemin FiilleriBu bölümlerde kendi içerisinde çeşitli alt başlıklardan oluşmaktadır.İkinci bölüm: Kur'an da kasem. Bu bölümde Kur'an daki yemin âyetlerikonuya ışık tutması açısından ele alınmıştır. Bu âyetlere yemin açısındanbakılarak gramer yönü dikkate alınmıştır. Bu bölüm beş ana başlıktaoluşmaktadır:I. Zikredilişine Göre YeminlerII. Allah'ın Üzerine Yemin Ettiği KonularIII. Kur'an da Yemin edilen zaman dilimleriIV. Yemin Edenlere Göre Yeminin TasnifiV. Mekke ve Medine Dönemine Ait YeminlerBu bölümlerinde kendi içerisinde alt başlıkları vardır. Âyetlergramere ağırlık veren tefsircilerin kitaplarından yararlanılarak elealınmıştır.Üçüncü bölüm: Hadislerde kasem: Bu bölümde Hz. Peygamber'inkullandığı kasem lafızlarınele alınmıştır.Bu bölüm iki ana başlıktanoluşmaktadır:I. Hz. Peygamber'in Kullandığı Yemin LafızlarıII. Hz. Peygamber'in Hadislerinde Geçen Yemin Kalıpları.Tez'in ana konusu Arap dili ve grameri açısından yemin konusunudur.Kur'an da ve Hadisler de yemin ise ana konuya ışık tutması açısındanalınmış olup âyetlerin ve hadislerin tamamen gramer yönüe ağırlıkverilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis, ?Oath in Arabic? is including the oath letters, oath verbs andoath forms in Arabic. The thesis is consist three main headline.First chapter: The Oath in Arabic. This chapter is consist five mainheadline.I. The Description of OathII. The Components of OathIII. The Using Forms of Oath?sIV. The Letters of OathV. The Verbs of OathAlso these chapters are composed of some different sub-headlines.Second Chapter: The Oath in Qur?an. In this chapter, the verses of oath inQur?an are examined to throw light on the subject. These verses are examinedfrom the grammatical side. This chapter is composed of five main head-line:I. The Oaths as ReferredII. The Oath Subjects which are Sworn by AllahIII. The Time Slots of Oaths in Qur?anIV. The Assortment of Oaths as SwornV. The Oaths which are Belong to Mecca and Medina TermsThese chapters have some sub-headlines. The verses are examined by thebooks of mufassirs who cumber the grammatical sides of the verses.Third chapter: The Oath in the Hadiths. In this chapter, the oath formswhich used by Prophet Muhammed are examined. This chapter is composed of twomain headline:I. The Oath Words which are Used by Prophet Muhammed.II. The Oath Forms which are Used in the hadiths.The main subject of the thesis is Oath in Arab language and grammer.The Oath in Qur?an and Hadith is searched to throw light on the subject and alsowe researched the verses and hadiths from the grammatical side.