Güncel medya güncel içmekan tasarımı
Contemprorary media contemprorary interior design
- Tez No: 190612
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İNCİ DENİZ ILGIN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
`Medya' öteki anlamıyla `kitle iletişim araçları' bireyler arasındaki sesli,yazılı veya simgelerden oluşan ilişkiler toplamıdır.`Mekan', bireyin yaşam fonksiyonlarını sürdürdüğü ortamlardır.Güncel medya ve güncel iç mekan ilişkisinde, konu üç aşamada elealınmıştır.Birinci bölümde; Medyanın ve iletişim kavramının kısaca tanımıyapıldıktan sonra, günümüzde kullanılan kitle iletişim yöntemleri, araçları,amaçları ve kullanım yerlerine değinilmiştir.Türk toplumundaki medya organları yayın kimliklerine göre listelenmiştir.Medyanın topluma ulaşma biçimlerinde, bireylerin sosyal ve kültürelyapılarının önemi vurgulanmıştır.Türk toplumunda televizyonun etkin kullanılan bir iletişim aracı olduğubelirlenmiştir. Televizyonun Türk toplumundaki yeri, önemi, kullanımşekilleri, sahip olma olanakları, yayın türleri, senelik-günlük televizyonizlenme oranları, televizyon sahibi hanelerin sayısı, izleyenlerin yaşı,cinsiyeti, statüleri, en çok izledikleri televizyon programlarının adları veizlenme oranları, belge ve istatistiklere dayanılarak sunulmuştur.İkinci bölümde; Konu `mekan-medya etkileşimi' açısından ele alınmıştır.Medyada (televizyon programlarında) `mekanın' karşımıza çıkış biçimleriörneklerle analiz edilmiştir. Bireylerin bir medya aracı olarak televizyondagördüklerini farklı biçimlerde yorumlamalarına ve mekan-statü -televizyon birlikteliğinde değinilmiştir. Konuyla bağlantılı olarak televizyoniçin tasarlanmış bir müzik kanalındaki biçimlerin, yaşama ve mekanlarayansıması örneklerle belgelenerek anlatılmıştır.Üçüncü bölümde; Konu İstanbul ölçeğinde araştırılmıştır. İstanbulşehrindeki güncel iç mekanlar, sosyal ve kültürel yorumlarla birlikte,çalışmanın parçası olarak yapılan karşılıklı görüşmeler, anket araştırmalarıve fotoğraflarla ele alınmıştır. Ardından, televizyondaki kurgusal ve gerçekmekanlar arasında tasarım ilkeleri açısından bağlantılar kurulmuştur.Kurgusal ve gerçek mekanlarda ki tasarım anlayışları bireylerin sosyalyapısı ile birlikte değerlendirilmiştir.Mekanlardaki kimlik değişimleri ve değerlendirmeleri ile medyadakimekanlardan gerçek hacimlere geçişler anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The media, also known as `the mass communication means?, is the total of thespoken, written or symbolical relations.`The place? is the environment in which, a person carries out his life functions.The subject is taken up in three stages, in the relationship of the present mediaand the present interior place.In the first chapter; the concepts of the media and the communications weredefined, the present mass communication methods, their tools, their aims andtheir function fields were mentioned. The media agencies in the Turkish societywere listed according to their broadcasting characteristics. The importance ofpeople?s social and cultural features in the methods media uses for reaching thesociety was clarified.It was designated that television is an efficient mass communication tool. Theposition of the television in the Turkish society, its importance, the ways of usingit, the possibilities of owning it, the types of the broadcasts, the daily or yearlyratings, the number of the families who own a television, the ages of the peoplewatching it, their gender, their status, the names of the programs people watchthe most, the ratings of these programs were presented with the documents andthe statistics.In the second chapter, the subject was taken according to the `place-mediainteraction? concept. The different ways of the appearance of the place in themedia were explained with some examples. The fact that each person utilizesdifferently what he sees on television was mentioned via the `place-status -TV? unity. The forms used in a music channel, broadcasting on television, andthe reflections of these forms in life and in spaces were studied with examples.In the third chapter, the subject was researched in the criterions of İstanbul. Thepresent interior places in İstanbul were studied and explained socially andculturally. The public survey and the photography were used as methods for thisstudy. The relations between the real and the fiction places on TV were clarifiedaccording to the design principles. The design ideas of these real and fictionplaces were utilized with the social structure of the people. The transformationfrom the places on the media to the real places and the changes of thecharacteristics of the places were studied.