Avrupa Birliği'nin tarihsel gelişimi(1951-1995)
The historical development of European Union(1951-1995)
- Tez No: 190611
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMALETTİN TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu tez ile Avrupa Birliği'nin 1951 ile 1995 yılları arasındaki tarihsel gelişimi elealınmaktadır.İlk bölümde Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun oluşum süreci incelenmiştir. Buna ekolarak bu bölümde sırası ile ?Avrupa Bütünleşme Sürecine Katkıda Bulunan Yaklaşımlar?,?Avrupa Ekonomik Topluluğu Öncesinde Avrupa'da Siyasal Durum? ele alınmıştır.İkinci bölümde, ?Avrupa Birliği'ne giden süreçteki Topluluklar ve KurucuAntlaşmalar'ın Tarihsel Gelişimi? ana başlığı altında;⢠Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu,⢠Roma Antlaşması,⢠Avrupa Ekonomik Topluluğu,⢠Avrupa Atom Enerjisi Topluluğu,⢠Brüksel (Füzyon) Antlaşması,⢠Avrupa Tek Pazarı Sürecindeki Avrupa Tek Senedi,⢠Maastricht Antlaşması analiz edilmiştir.Üçüncü bölümde ise, ?Avrupa Birliği'ne Giden Süreçte Ortak Politikalar?ın tarihselgelişimi irdelenmiştir. Bu başlık altında, Ortak Tarım Politikası, Ortak Rekabet Politikası,Ortak Sanayi Politikası, Ortak Enerji Politikası, Ortak Sosyal Politika, Ortak Dış ve GüvenlikPolitikası anlatılmıştır.Dördüncü bölümde; ?Avrupa Ekonomik Topluluğu'ndan Avrupa Birliği'neGenişleme? süreci ele alınmış, Almanya'nın birleşmesi ise ayrı bir başlık altında bu bölümdeifade edilmiştir.Beşinci bölümde; ?Avrupa Birliği'nin Organları?, sırası ile Avrupa Konseyi, AvrupaKomisyonu, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Adalet Divanı, Avrupa Ekonomik ve SosyalKomitesi, Avrupa Bölgeler Komitesi, Sayıştay, Avrupa Yatırım Bankası, Avrupa ParaEnstitüsü ve Avrupa Merkez Bankası, Avrupa Ombudsmanı olmak üzere incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With this thesis the analysis of the historical development of European Union (EU) isconsidered between 1951 and 1995.In the first part the formation process of European Economic Community (EEC) hasbeen inspected. Additionally, the contributed approaches of ?The Approaches Contributed toEuropean Integration Process? and ?The Political Situation in European before EEC? areinspected, respectively.In the second part, under the title of ?The Historical Development of the Communitiesand Establishing Agreements on the Way of EU?;⢠European Coal and Steel Community⢠Treaty of Rome⢠European Economic Community⢠Treaty of Brussels⢠The Single European Act in the Process of the Single European Market⢠Treaty of Maastricht have been analysed.In the third part, historical development of ?The Common Policies on the way of EU?has been studied. Under this title; Common Agricultural Policy, Common CompetitionPolicy, Common Industrial Policy, Common Energy Policy, Common Social Policy,Common Foreign and Security Policy have been given.In the fourth part, ?The Expansion from EEC to EU? has been inspected; theassociation of Germany is studied under a separate title in this part, as well.In the last chapter, ?The Parts of EU?, which are European Council, EuropeanCommission, European Parliament, European Court of Justice, European Economic andSocial Committee, European Committee of the Regions, European Court of Auditors,European Investment Bank, European Institute of Money and European Central Bank,European Ombudsman have been inspected respectively.