Siyaset dili (3 Kasım 2002 genel seçimlerindeki gazete siyasî reklâmlarının göstergebilimsel açıdan çözümlenmesi)
Political language (the political advertisements in the newspapers during the elections of 2002 were dealt with according to semiology)
  1. Tez No: 190676
  2. Yazar: ASLIHAN DİNÇER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİLGEHAN ATSIZ GÖKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Reklamcılık, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Advertising, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada, 2002 genel seçimlerindeki gazete siyasû reklâmlarıgöstergebilimsel açıdan incelenmiştir. Gazete reklâmları, yazılı ve görsel unsurlarıbir arada bulundurmalarından dolayı göstergebilimsel çözümlemeler açısından sonderece elverişli iletilerdir. Ayrıca siyaset dilinin yan anlamlar, mecazlar,eğretilemeler, çeşitli simgesel ifadelerle yüklü olması, bu tür çözümlemeleri daha daelverişli hâle getirmektedir. Ancak göstergebilimsel çözümleme metotları, bugünekadar çok çeşitli alanlara uygulanmasına rağmen siyaset diliyle ilgili fazla çalışmayarastlanmamaktadır. Bu çalışma, alanındaki boşluğa az da olsa katkıda bulunmakamacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, the political advertisements in the newspapers during theelections of 2002 were dealt with according to semiology. In terms of semiologyanalyses, since it covers both written and visual elements, the newspaperadvertisements are very useful messages. On the other hand, due to connotations,metaphors, and various symbolic meanings, the language of politics makes inevitableof that kind analyses. Although the semiology analyzing methods were applied tovarious fields, there are scarcities of application to the language of politics. Thiswork is of course not adequate to fill the gap in the field, but it aims to make acontribution to it.