Fikir ve sanat eserleri kanununda eser sahibinin haklarına bağlantılı haklar, bu hakların sınırlandırılması ve korunması
Rights related with the rights of the owner of work of art, protection and limitations
  1. Tez No: 190677
  2. Yazar: ONUR GÜNDEM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAYRİ BOZGEYİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Tezimizin konusunu oluşturan ?Eser Sahibinin Haklarına Bağlantılı Haklar?,5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 80. maddesinde düzenlenmiştir.5846 sayılı yasanın 80. maddesinde dört grup kimseye bağlantılı hak tanınmıştır.Bunlar; icracı sanatçılar, fonogram yapımcıları, radyo-televizyon kuruluşları ve filmyapımcılarıdır.Belirtilen bu dört grup kimseye 80. maddede mali hakların tanınmasından başkaicracı sanatçılara ayrıca manevi haklar da tanınmıştır.Ayrıntılarını tezimizin ilerleyen bölümlerine bırakmak kaydıyla bağlantılı haksahiplerine tanınan hakların çeşitli gerekçelerle sınırlandırıldıklarını, bu sınırlandımasebeplerinin bulunması halinde hak sahiplerinden izin almadan bu haklarınkullanılabileceğini ifade etmek gerekir.Sınırlandırma sebeplerinin olmamasına rağmen bağlantılı hakların sahipleridışında kimseler tarafından kullanılması, hak sahiplerinin haklarına tecavüz teşkiletmektedir. Bu durumda hak sahipleri tecavüzün ref'i, men'i, tespiti, tazminat vevekaletsiz iş görme hükümlerine dayanan hukuk davaları ile ceza davaları açarakhaklarını savunma imkanına sahiptir.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis; ?Neighbouring Rights, Protection and Limitations? isregulated in the 80th article of the 5846 IP Law.Neighbouring Rights are adjucated to four groups of people in the 80th article of5846 IP Law. These are; performers, phonogram producers, radio and televisionenterprises and film producers.Except the adjucation of financial rights to these four groups of people, alsomoral rights are adjucated to the performance artificiers.Provided that we will mention the details in the later parts of our thesis, it shouldbe mentioned that, rights that are related with the rights of the owner of the work of artare limited for various reasons and when these reasons of limitation are found, theserights can be used without permission of the right owner.Despite there is no reason of limitation, use of the related rights by the peopleexcept the owner of rights forms transgression to the rights of the owner of rights.In these situations, owner of rights has the facility of defending his/her rights by sueingcivil and criminal actions based on the determination of the transgression andarbitraments of amends and transaction without proxy.