Sicill-i Ahvâl defterlerine göre Osmanlı döneminde Afyonkarahisarlı devlet memurları (1879-1909)
The Ottoman state officials from Afyonkarahisar according to registers curriculum vitaes (1879-1909)
  1. Tez No: 190708
  2. Yazar: AHMET ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Osmanlı Devlet'inde 1879-1909 tarihleri arasında görev yapanmemurların kayıtlarının tutulduğu ?Sicill-i Ahvâl Defterleri? bölgeseltarih çalışması yapmak isteyen araştırmacılar için önemli bir kaynaközelliğindedir. Bu defterlerde 92.137 memur kayıtlı bulunmaktadır.Afyonkarahisar doğumlu devlet memurlarının sayısı 67'dir. Osmanlıarşivi kataloglarına göre kaza ve nahiyelerle birlikte bu sayı 100'übulmaktadır. ?Sicill-i Ahvâl Defterlerine Göre AfyonkarahisarlıDevlet Memurları? konusunu bölgesel tarih alanındaki boşluğudoldurmak, biyografi sahasında tarih çalışması yapmak isteyenaraştırmacılara yardımcı olmak amacıyla çalışmayı uygun gördük.Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde XIX.yüzyılda Af yonkarahisar'ın panoramasını vermeye gayret ettik. kincibölümde 67 memur alfabetik olarak değerlendirilmiş ve dos yabilgileri günümüz Türkçe'sine aktarılmıştır. Memurların, 59'uMüslüman, 8'i Ermeni asıllı gayri müslimdir. Memurlar arasında;memur, esnaf, çiftçi gibi değişik meslek sahibi eşrafın çocuklarıolduğu gibi fazlaca tanınmayan aile çocukları daşehirdebulunmaktadır. Af yonkarahisar dahilinde görev yapanlar olduğu gibi,Anadolu, Rumeli ve Arap yarımadasında çalışanlar da bulunmaktadır.Ziraat Bankası, Düyunu Umumiye daresi, Telgraf ve Posta Nezareti,Adliye Nezareti ile Dahiliye Nezareti gibi kurumlarda çalışmışlardır.
Özet (Çeviri)
Curriculum vitaes registers where the records of OttomanOfficials, working between 1879-1909 in the state, had been held, issignificant source for the researchers of local history. In theseregisters, the number of officials recorded are 92.137. The number ofstate officials, born in Afyonkarahisar is 67. According to thecatalogues of Ottoman archives, this number reaches up to 100including the ones recorded in the districts and subdistricts. We havedecided to make a study on the subj ect of ?The Ottoman StateOfficials from Af yonkarahisar According to Registers CurriculumVitaes?, as this study will fill in the vacuum in the field of localhistory of Afyonkarahisar and will contribute to the works ofresearchers doing historical studies on biography.This study consist of two chapters. In the first chapter, we striveto give the panaroma of Afyonkarahisar. In the second chapter thecurriculum vitaes of 67 officials have been examined and their recordson the files have been translated into Turkish. Of the officials studied,while the number of muslim is 59, that of the non- muslims asArmenian origin is 8. Among the state officials, there are not only thesons of the elite from different occupations, working as officials,tradesmen and farmers, but also the sons of infamous families. Ofthese state officials, born in Afyonkarahisar, they are both offiias whoperform their duities within the borders of the province ofAfyonkarahisar and in other lands s uch as Anatolia, Rumelia andArabian Peninsula. They work in the state institutions like the Bank ofAgriculture, The Administration of General Debts, The Ministry ofTelegraph and Post, The Ministry of Justice and that of the InternalAffairs.