Sicili Ahval Defterlerine göre Afyonlu devlet adamları
According to Sicili Ahval Defters statemen from Afyon
- Tez No: 660439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Osmanlı Devletinde idari anlamda modernleşme çabaları tam anlamıyla III. Selim ve II. Mahmut döneminde başlamış olup II. Abdülhamid döneminde bu yeniliklere daha fazla önem verilmiştir. Bu dönemde devlette başlayan merkezileşmeyle beraber pek çok alanda yenilik birbirini doğurmuştur. Yapılan bir çok reform ve düzenlemelerden biri de memurların kadrolaşması üzerine olmuştur. Bu dönemde daha geniş anlamda ıslahat yapabilmek amacıyla müslim-gayrimüslim ayırımı gözetilmemiştir. Osmanlı Devleti'nde görev alan bu memurların durumları hakkında bilgi veren defterler oluşturulmuştur.“Ahval”kelimesi Arapça kökenli olup“hal, durum, davranış, vaziyet”anlamına tekabül etmektedir. Osmanlı Devleti bünyesinde bulundurmuş olduğu memurları yakından izlemek amacıyla biblografik açıdan önem taşıyan“durum hal varakalarını”Sicill-i Ahval defterleri adı altında Dahiliye Nezaretine bağlı olarak II. Abdülhamid döneminde 1879 yılında kurmuştur. Osmanlı Devleti bürokrasisinde görev alan bu memurların bilgilerini içeren tescil işlemine Sicill-i Ahval, meydana gelen defterlere Sicill-i Umumi Defterleri denir. Her bir memurun hal tercümesi için en fazla iki sayfa ayrılmıştır. Sözünü ettiğimiz Sicill-i Ahval defterleri esas alınarak 63 Karahisar-ı Sâhibli (Afyon) memura dair bilgiler incelenmiştir. Yapılan bu çalışmada Osmanlı Devleti'nin çeşitli kurumlarında görev alan Karahisar-ı Sâhibli memurların kimlikleri, sülaleleri, şehrin eğitim durumu, icra edilen meslekler hakkında mühim veriler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Administrative modernization efforts in the Ottoman Empire literally III. Selim and II. It started in the Mahmut period and II. More importance was attached to these innovations during the Abdulhamid period. In this period, with the centralization that started in the state, innovations in many areas gave birth to each other. One of the many reforms and regulations made was on the staffing of civil servants. In this period, no distinction was made between Muslim and non-Muslim in order to make a wider reform. Books were created giving information about the status of these civil servants in the Ottoman Empire. The word“Ahval”is of Arabic origin and corresponds to“state, state, behavior, state”. In order to closely monitor the officials he had within the Ottoman State, the“state of affairs”, which are important in terms of biblography, under the name of the Registry-i Ahval books, under the Ministry of Internal Affairs II. It was founded in 1879 during the reign of Abdülhamid. The registration process, which includes the information of these officials working in the bureaucracy of the Ottoman Empire, is called Sicill-i Ahval, and the resulting books are called Sicill-i General Notebooks. A maximum of two pages are reserved for each civil servant's translation of the case. The information about 63 Karahisar-ı Sâhib (Afyon) civil servants was analyzed on the basis of the registry books we mentioned. In this study, important data about the identities, lineages, educational status of the city, occupations performed, and the identities of Karahisar-ı Sâhibli civil servants who worked in various institutions of the Ottoman Empire were revealed.