Gastroenterit olgularında etken mikroorganizmaların dağılımı ve bu dağılımda campylobacter cinsi bakterilerin yeri
- Tez No: 19078
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜNER SÖYLETİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Gastroenterit, iştahsızlık, bulantı veya kusma gibi mide bağırsak kanalının yukarı bölümüne ait semptomlarla başlayan ve kendini değişik şiddette olabilen ishaller ile karında rahatsızlık hissiyle belli eden, mide ve bağırsak mukozasının iltihaplanması olayıdır. Çoğu zaman herhangi bir özelliği olmayan kesinlik taşımayan yada bilinmeyen bir etiyolojinin söz konusu olduğu anlamına da gelir. Bununla birlikte yapılan klinik tanımlamada bilinen bazı belirli bakteri, virus, parazit etkenler söz konusu olabilir. Bakteriyel etkenler arasında Salmonella, Shigella, Campylobacter, Vibrio, Clostridium, Yersinia, v.s.; paraziter etkenler arasında Entamoeba histolytica, Giardia Iambi ia, Cryp tosporidium, Isospora, v.s.; viral etkenler arasında ise Norwalk benzeri viruslar ve Rotaviruslar sayılabilir. 68Bu çalışmada 208 ishalli hastanın 35'inde Shigella (% 16.8), 8' inde Salmonella (% 3.9) l'inde Campylobacter (% 0.5), 8* inde Giardia lamblia (% 3.9), 2'sinde Entamoeba histolytica (% 0.9) bulunmuştur. Bu sonuçlar Dünya Sağlık Örgütünün“hijyen kurallarına daha az uyan ülkelerde şigellozis en yüksek insidanse sahiptir”yorumuyla uyum göstermektedir. 69
Özet (Çeviri)
SUMMARY The gastroenteritis is an inf lamatory disorder of gastroin testinal mucosal surfaces that begins with symptoms and/or sings such as anorexia, nausa and vomiting and manifests itself with diarrheas of varying degrees and discomfort of the abdominal area. In this cases, and unknown or unclear etiology may have a role as well as some well-known etiologic agents such as bacte ria, virus or parasites may play an important role in the deve lopment in the picture. Salmonella, Shigella, Campylobacter, Vibrio, Clostridium, Yersinia can be encountered as bacterial agents. Among the responsible parasites, Entamoeba histolytica, Giardia Iambi ia, Cryptosporidium and Isospora are the most important ones. Norwolk like virus and Rotavirus are the most common viral agents caousing gastroenteritis. In this study, out of 208 diarrheaic patients, Shigella in 35 (% 16.8), Salmonella in 8 (% 3.9), Campylobacter in l (% 0.5), Giardia lamblia in 8 (% 3.9), Entamoeba histolytica in 2 (% 0.9) 70have been found with the WHO reporting that“Shigellosis has the highest incidence in the countries noticing less tehe sanitary rules”. 71