Coagulase negative staphyloccusların patojenitesinde slime üretiminin rolü
  1. Tez No: 19077
  2. Yazar: GÖNÜL KERSİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜNER SÖYLETİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Koagülaz negatif Staf ilokok' lar genellikle deri ve mukoz zarlarda yerleşmişlerdir. Klinik laboratuvarlarda sıklıkla izole edilirler. Uzun süre önemsiz kontaminantlar sayılmışlar fakat son yıllarda hastane infeksiyonlarmın önemli bir etkeni olarak tanımlanmışlardır. S.epidermedis ' in bazı suşlarının mukopolisakkarit yapısında slaym adı verilen bir madde ürettiği ve bu madde nedeniyle yabancı aletler üzerine yapıştığı, bu şekilde infeksiyon oluşturduğu öne sürülmektedir ve bu testin Koagülaz negatif Stafilokokların infeksiyon etkenlerini ve kontaminantlarını ayırmak amacıyla kullanılabileceği bildirilmektedir. Slaym' in Koagülaz negatif Staf ilokokların patojenitesindeki rolünü araştırmak amacıyla yapılan bu çalışmada 58 ' i infeksiyon 45etkeni, 104'ü kontarainant olan 162 suşla çalışılmıştır. Patojenlerin % 41, 38 'i slaym üretmiş, % 58, 62 'si üretmemiş, kontaminantlarm ise % 27,88' i üretmiş, % 72, 12 'si üretmemiştir. Bu sonuçlara göre infeksiyon etkenleri ve kontaminantlar arasında slaym üretimi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bu sonuçlar Slaym üretimini virülans faktör olarak kabul etmek için yeterli gibi görünmemektedir. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY Coagulase negative Staphylococci are usually located in skin and mucus membranes. They are frequently isolated in clinical laboratories. They were considered as insiqnif icant contaminants, however; they have been shown to play an important role in nosocomial infections. ît is claimed that, some strains of S. epidermidis produce a suDstance called slime which is a mucopolysaccharide in structure and strains possesing slime can adhere to foreign instruments and cause infections. 47According fethe results of several studies in the literatüre slime test can be used to identify the infectious strains and contaminants of S.epidermidis.ln order to show the role of slime in the pathogenicity of ^oagulase negative Staphylococci we've studied 162 S.epidermidis strains of which 58 were accepted a 5 infectious and 104 contaminants. % 41,38 of pathogens and % 27,88 of contaminants produced slime whereas, % 58,62 of pathogens and % 72,12 of contaminants did not. According to these results, There is no statistically significant difference between infectious agents and contaminants in regard to slime production. Therefore we can not accept slime production as a virulence factor with results-obtained in this study. 48