Serhat Kestel'in hayatı, sanatı ve eserleri
The life, art and works of Serhat Kestel
  1. Tez No: 191180
  2. Yazar: HATİCE ŞAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
iSERHAT KESTEL'İNHAYATI, SANATI ve ESERLERİHatice ŞAŞTürk Dili ve Edebiyatı Anabilim DalıAfyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüOcak 2007Danışman: Yrd. Doç. Dr. Abdullah ŞENGÜLBu çalışmada Cumhuriyet Dönemi Türk kadın yazarlarından Serhat Kestel'inhayatı, eserleri ve edebû kişiliği anlatılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla yazarın, romanları,hikâyeleri detaylı olarak incelenmiş, gezi ve belgesel anlatı tarzındaki eserleritanıtılmıştır.Serhat Kestel, toplumsal gerçekçiliğin, bireyler ve aileler üzerindeki etkisinieserlerinde konu alarak, kadının toplumdaki yerine cevap bulmaya çalışır. Kadın-erkekilişkilerinde, kadının ezilmişliğini, sosyal ve siyasal koşulları göz önünde tutarak,gerçekçi bakış açısıyla ele alan yazar, eserlerini bu yolda bir araç olarak kullanır.Serhat Kestel'in en ilgi çekici yönü, eserlerinde, kadının cinsiyet farkıgözetilmeksizin birey olarak varolabilme mücadelesinde yaşadıkları sorunları, feministanlayıştan uzak tutarak anlatmasıdır. O, kadınların ve erkeklerin cinsel sorunlarınıbüyük bir cesaretle ele alırken, kadının toplumdaki yerini, Cumhuriyet sonrası kadınınkazandığı hukuksal ve sosyal haklar çerçevesinde ``Uygar Kadın'' modeliyle sunar. Bunoktada da diğer kadın yazarlarımızdan farklı bir yol izler. Onun için sanat; toplumungerçeklerini yansıtmada bir ayna görevi görmelidir.Serhat Kestel, tüm eserlerinde sade ve anlaşılır diliyle iyi bir Türk Dilikullanıcısı olduğunu ispatlamıştır.
Özet (Çeviri)
iiTHE LIFE , ART AND WORKS OFSERHAT KESTELHatice ŞAŞDepartment of Turkish Language and LiteratureAfyon Kocatepe University Social Sciences InstitutionJanuary 2007Advisor: Yrd. Doç.Dr. Abdullah ŞENGÜLIn this study , the life, works and literary personality of Serhat Kestel, one of thewomen writers of Republic Period, have been tried to be clarified. With this aim, thewriter?s novels and stories have been analyzied in detail and the works which aresimilar to documentary and journey writing have been introduced.Serhat Kestel tries to find an answer to the question of where the place ofwomen is in the society through mentioning the effect of social realism on theindividuals and families in her works. The writer deals with the repression of womenwithin the women-men relations from a wide perspective considering the social andpolitical conditions of the time and she uses the works of her own as a tool for this aim .The most interesting aspect of Serhat Kestel is that in her works she tells theproblems women facing in the struggle for standing as a valuable individual in societyin a way that is far from the feminist approach. She presents the place of the womanusing ?civilized woman? model with the framework of women?s legal and social rightsthey gained after Republic as well as mentioning the sexual problems of women andmen with a great courage.At this point, she follows a different way from the otherwriters?.From her point of view, art should be a mirror reflecting the realities of thesociety.Serhat KESTEL proves that she is a good user of Turkish Language in her worksin which she uses plain and understandable language.