Uluslararası hukukta deniz alanlarının sınırlandırılması gelişmeleri ve Türkiye'nin deniz alanlarının sınırlandırılması
Delimitation of maritime areas in international law and delimitation of Turkey's maritime areas
  1. Tez No: 191408
  2. Yazar: MUSTAFA KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERTAÇ HAMİ BAŞEREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 406
Özet
Koç, Mustafa, Uluslararası Hukukta Deniz Alanlarının Sınırlandırılması Gelişmelerive Türkiye'nin Deniz Alanlarının Sınırlandırılması, Doktora Tezi, Danışman:Prof.Dr. Sertaç Hami Başeren, 408 s.Bu çalışma, deniz alanlarının sınırlandırılması hukukunun gelişimini,Truman Deklerasyonu ile başlayan süreçten başlayarak, I. BMDHK çalışmaları,1958 KSS, 1982 BMDHS kapsamında sözleşmeler hukuku ve uluslararası yargıkararları ile anlatan kronolojik bir çalışmadır. Kıta sahanlığı ve münhasırekonomik bölgenin sınırlandırılmasını esas alan çalışma, sınırlandırmakonusundaki bütün yargı kararlarını geniş kapsamlı olarak ele almaktadır.Burada kıta sahanlığında veya münhasır ekonomik bölgede hak sahibiolmanın esaslarından ziyade sınırlandırma hukukunun ilke ve kurallarınınbelirlenmesinin amaçlandığı görülmektedir. Bu nedenle sözleşmeler hukukununkesin hatlar ile belirleyemediği ilke ve kuralların içtihat hukuku tarafındandoldurulması sonucunda bugün için sınırlandırma hukukundaki son gelişmelertespit edilmeye çalışılmaktadır.Deniz alanlarının sınırlandırılmasında gündeme getirilen somutuyuşmazlığın şekillendirilmesinde ve çözüme kavuşturulmasında mevcutuluslararası hukuk parametrelerinin iyi değerlendirilmesi maksadıyla gerçekte biriçtihat hukuku olan sınırlandırma hukukunun incelendiği, eşit uzaklık/özel şartlarve hakkaniyet ilkeleri/ilgili şartlar ilişkisinin sergilendiği görülmektedir.Hakkaniyet ilkelerinin sınırlandırma hukukundaki yeri ve bu ilkelerin somutuygulamaları belirlenmekte, sınırlandırmada ilgili şartlar tespit edilmektedir.Uluslararası hukukun sınırlandırma hukukunda gösterdiği gelişiminışığında Türkiye'nin denizden komşu ülkeleriyle Ege ve Akdeniz'de hakkaniyetilkelerine göre ileri sürebileceği sınırlandırma hatları belirlenmeye çalışılmaktadır.Türkiye'nin Ege ve Doğu Akdeniz'deki deniz alanlarının sınırlandırılmasımaksadıyla çok amaçlı tek sınırlandırma hattının çizilmesi maksadıyla, önceliklegeçici eşit uzaklık hatları anakaralar esas alınarak belirlenmektedir.Sınırlandırma alanındaki ilgili kıyıların uzunluklarına, adalara, denizulaştırmasının serbestliği ve azami erişim hakkına, savunma ve güvenlik şartlarınabağlı olarak eşit uzaklık hattı tadil edilerek teknik çalışmalarla desteklenenteklifler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Koç, Mustafa, Delimitation of Maritime Areas in International Law and Delimitationof Turkey?s Maritime Areas, PhD Thesis, Advisor: Prof.Dr. Sertaç Hami Başeren,408 p.This study is designed to focus attention upon what principles and rules ofinternational law for delimitation of maritime boundaries are applicable innowadays. For this aim the purpose is to make a comprehensive chronologicalproceedings of delimitation law. To reflect all delimitation issues, from thebeginning of delimitation studies since International Law Commission Sessionsbefore 1958 Conference, 1958 Continental Shelf Convention and 1982 UNCLOShas been evoluated and especially delimitation of maritime boundaries studied as acase law. Two major rules and principles of delimitation issues analysied carefullyand all the decisions of ICJ and international tribunals are evaluated to expressequitable principles and relevant circumstances.International maritime boundary decisions is addressed to fundamentalmaritime boundary law, practice and procedure. The decisions carry forward thecommon law approach to that law. They mark important advances and refinementsin the law, which in turn will promote the settlement of maritime boundary issues.And also they made concrete understandings of rules and principles which wereabstract in the convention law. From this progress, this study makes a proposalwhich firmly emphasize equitable principles in accordance with all relevantcircumstances through the delimitation areas for the Aegean and EasternMediterranean Sea. First, it requires a provisional equidistance line and adjuststhat line as relevant circumstances involvement. The undelimited maritime areasof Turkey can be delimited with single line as considering sea lanes, securityissues, non-encroachment of coasts, islands and maximum reach principles ofrelevant circumstances.This proposal is not just for a tribunal or court solution. This proposalconsiders the progress of international maritime delimitation law and can be usedfor both aggrement and third party solutions.