Osmanlı Devleti'nde kadının statüsü, eğitimi ve çalışma hayatı (1839-1918)
Status, education and worklife of women in the Ottoman Empire (1839-1918)
  1. Tez No: 191478
  2. Yazar: SİBEL DULUM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEZMİ KARASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
iiiÖZETOSMANLI DEVLETİ'NDE KADININ STATÜSÜ, EĞİTİMİ ve ÇALIŞMAHAYATI (1839-1918)DULUM, SİBELYüksek Lisans-2006Yakınçağ TarihiDANIŞMAN:Yrd. Doç. Dr. Cezmi KarasuBu çalışmanın amacı, XIX. ve XX. Yüzyıllardaki Kentli Osmanlı Türkkadınının toplumsal ve ekonomik yaşamdaki değerini ortaya koymaktır. Konu,Osmanlı'da kadına dair genel bir çerçeve çizmek, kadının statüsü ve eğitiminden yolaçıkılarak toplumsal ve iktisadi önemini tespit etmek amacıyla ele alınmıştır. Çalışmada,kentli Osmanlı Türk kadınının rolüne yoğunlaşılmış; kadının XIX. ve XX.yüzyıllardaki toplumsal ve hukuksal statüsü, eğitim durumu ve çalışma yaşamındakiyeri gelişmelerle açıklanmıştır. Osmanlı sarayına mensup kadınlar ile kırsal alandaçalışan kadınlar bu çalışma kapsamına girmemektedir. Çalışmada ayrıca gayrimüslimOsmanlı kadınlarına da özel olarak yer verilmemiştir.Bu çalışma yapılırken önce Osmanlı kadınını ele alan kitaplar taranmıştır.Çalışmaya konu olan dönemin edebiyat ürünleri, Osmanlı Devleti'ni ziyaret eden veİmparatorlukta yaşayan yabancıların gözlemlerini içeren kitaplar okunmuştur.Kaynaklar okunup konuya hakim olunduktan sonra da yazım aşamasına geçilmiştir.Yazım aşamasında kadının toplumsal ve iktisadi yaşamdaki rolünü belirleyen etkenleriyi analiz edilmeye ve tarafsız bir şekilde yorumlanmaya çalışılmıştır.Sonuç olarak, XIX. yüzyılda ilan edilen Tanzimat fermanına kadar nispetentoplumsal konumu sınırlandırılan kentli Osmanlı Türk kadını, bilhassa XX. Yüzyıldagerçekleşen II. Meşrutiyet'in ilanı ile toplumsal ve ekonomik hayata katılmıştır.Toplumsal alanda kaydedilen bazı ilerlemeler ve kadınların lehine yapılan girişimlersonucu kadının hukuksal ve toplumsal durumu farklılaşmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTSTATUS, EDUCATION and WORKLIFE of WOMEN in the OTTOMAN EMPIRE(1839-1918)DULUM, SİBELMasters of History-2006ADVISOR: Asst. Prof. Cezmi KARASUThe aim of this study is to illustrate the value of Urban Ottoman TurkishWomen in societal and economic life during the 19th and 20th centuries. This topic isexamined from the general role of women in the Ottoman Empire and the aim is todetermine the social and economic importance of women from the perspective ofwomen?s status and education. The study concentrates on the role of urban Ottomanwomen; social and legal status, education and their place in the work life during the 19thand 20th centuries are illustrated along with developments during the period. Women ofthe Ottoman palace and women in rural areas are not examined in this study. Also non-Muslim Ottoman women are not included as a distinct entity in the study.During the research phase of this study books on Ottoman women wereexamined. Works of literature of the period under consideration and books aboutobservations of foreign visitors and residents of the Empire were examined. After theliterature review the writing of the thesis was commenced. During the writing of thisthesis an effort to provide an unbiased evaluation of role of women in societal andeconomic life was made.As a result it can be stated that Urban Women of the Ottoman Empire whosesocietal position was limited until the Reform Edict of the 19th century beganparticipating in social and economic life especially following the Second ConstitutionalEra in the 20th century. Through some progress in social areas and some initiativesfavourable to women their legal and social positions began to change.